Mayer (ANO): Musím se smát neumětelství ODS, úklid na radnici chvilku trvá

Daniel MayerRadní Daniel Mayer (ANO) poskytl Občasníku velký rozhovor k práci a makání hnutí ANO na jihlavské radnici po dvou měsících od vstupu do koalice.

– Jak funguje hnutí ANO ve vedení města počátkem února 2017?

V koalici jsme od 15.11.2016 a děláme to, o čem jsme mluvili jako opozice. Počínaje hospodařením a finančním plánováním města nastavujeme systém fungování radnice jako úřadu. Například plánování investic se v Jihlavě nedělalo systémově, ale bohužel živelně. V tuto chvíli sestavujeme finanční plán investic pro příštích deset let. Zabýváme se samozřejmě i příjmovou stránkou rozpočtu města, abychom se dozvěděli, kolik budeme mít peněz na investice a co si vlastně město může dovolit a co nikoliv.
Momentálně jsme, co se týče požadovaných či plánovaných investic asi na dvou stech padesáti položkách za 7,3 mld. korun.

– Fanoušky hokeje zajímá především zimní stadion jako investice…

To, že je potřeba se zimním stadionem něco dělat jsme se nedozvěděli včera.  Ani před dvěma lety v době komunálních voleb. Za posledních deset let se všichni na radnici snažili řešit problém rekonstrukce zimního stadionu. Neúspěšně. Nedivím se naštvanosti fanoušků, kteří jsou rozčarováni a naštvaní. Hnutí ANO je na radnici ve vedení města dva a půl měsíce, nedokážeme udělat za tak krátkou dobu to, co se nepodařilo jiným za deset let před tím.

– Politici pracují, hnutí ANO maká. Tak jste něco za dva měsíce mohli stihnout kolem zimáku?

Však makáme. Uvidíte. Co jsme říkali za dva roky v opozici? Jihlava si musí udělat plán investic – bude hotový na konci února – z tohoto finančního plánu zjistíme reálně objem financí, které město může do tohoto projektu vydat – to je krok číslo jedna, který tady pánové roky opomíjeli. V březnu zveřejníme nejdůležitější výstupu tohoto finančního plánu, aby občané města viděli co jsou priority města a co město potřebuje nutně vyřešit.

– Dělá se něco počátkem února kolem zimáku? To vypadá jako kdyby se nemakalo?

Ono se děje. Víte, měl jsem možnost se setkat s projektovým manažerem londýnského olympijského stadionu. Tento projekt se plánoval pět let, postavený byl za šestnáct měsíců. Když se podíváte po dokončení velké stavby na dobu přípravy a dobu realizace, tak doba přípravy je o hodně delší. V Jihlavě by všichni rádi viděli zahájení stavebních prací jako symbol postupu do další etapy. Musím se smát neumětelství s jakou mnoho let připravovali pánové z ODS rekonstrukci zimáku.bez toho, že by vlastně věděli, kolik na to mají peněz a jaké další priority musí město řešit… Dva roky jsme utratili touto jejich neschopností řídit velké investice.

– Kolem zimáku to je dnes nečinnost nebo neschopnost?

Město si musí v první řadě ujasnit plánované investice. To se nyní děje. Na konci února to bude hotovo, cirka do konce března to bude zveřejněno. Dva roky jsme marně žádali o posuzování investice do zimního stadionu nejenom z estetického hlediska, ale především z finančního a ekonomického pohledu. Pánové z ODS především pan kolega Beke nám vysvětloval, jak je důležité to, jak to bude vypadat.
My jako hnutí ANO chceme posoudit všech pět variant rekonstrukce zimního stadionu (pro tuto chvíli se zvažuje pět různých variant řešení – bude zveřejněno v první polovině dubna…) a pak rozhodnout. Proto říkám, že diskuze na téma architektonické soutěže jsou mimo, jelikož je nutné nejprve udělat primární rozhodnutí ve smyslu – kolik na to můžu dát peněz a co s těmi penězi dokážu udělat.

Architektonická soutěž na zimák vypadá jako velký pokrok ODS pro budoucnost města?

Ve skutečnosti neudělali nic. Neumětelství ODS nás přivedlo do současné situace. Není mi příjemný tenhle úklid po době vládnutí ODS.

– Jak dlouho může ten úklid trvat?

Doufejme, že ne moc dlouho. Zpátky k zimnímu stadionu: HS Logic představil koncept studie a věřím, že do konce března budeme schopni vše projednat v zastupitelstvu. Předtím v orgánech města s účastí opozice, což se v minulosti nedělo.  My jsme v opozici nerozšiřovali lži a pomluvy. To je rozdíl mezi ANO a ODS.

– ODS asi vnímá opoziční roli jinak než ANO?

To věřím ocení voliči ve volbách. Nicméně dělá to na mě právě tento dojem.

– Máte představu jak bude kontrolovat Duklu z pozice člena dozorčí rady?

Na Duklu chodím se synem dva roky hrát hokej. A byť z něj zřejmě nebude nový Gretzky, tak jsem šťastný, že se věnujeme právě hokeji, protože je to zkrátka nejlepší hra na světě. 🙂 Bavím se s rodiči, vím o neudržitelném stavu zimního stadionu. Pan Ščerban dělá dobře sportovní stránku, po sportovní stránce nemám co vytknout.
Živím se řízením projektů a firem a vlastně sháněním peněz pro nové investice, tím mohu být klubu užitečný. Jsme asi jediné město, které vlastní hokejový klub s ambicí klubu být v extralize. S tím bychom měli něco udělat.

-Co se stihne letos kolem zimního stadionu?

Letos se stavět nezačne, snad příští rok. Jsem realista a odmítám dávat nesplnitelné sliby jako to dělá opozice – pan Vymazal například. Těší mě, že jsem oblíbeným terčem kritiky opozice. Nemám rád, když se lže a lhát nebudu – zejména potom ne obyvatelům našeho města a fanouškům. Byť mě mrzí, že jsem to já, kdo jim tu pravdu musí říct.
A dlouhé roky se tady lhalo, jak nic není kolem zimního stadionu problém – jak nemáme problém investovat 750 milionů bez DPH do nové haly. Ale my problém máme a brzo zveřejníme i argumenty, které tento problém potvrdí a popíší. Bludy a hlouposti některých bývalých představitelů města vedly k rozpadu koalice. Měli bychom přestat lidem vytvářet falešné iluze a především bychom měli přestat lhát. Já věřím, že si to obyvatelé Jihlavy přeberou a ve volbách projeví svůj názor!

– ODS vytváří dojem, že když byla na radnici, tak všechno fungovalo?

Rozlišujme. Mám pocit, že bývalý primátor Vymazal si zosobuje právo vystupovat jako ODS. Rozlišujme mezi názory bývalého primátora Vymazala a dalšími lidmi v ODS. Pevně doufám, pro dobro našeho města, že éra pana Vymazala definitivně skončila. A pokud si někdo myslí, že tady vše funguje??? Tak k tomu už nevím co bych nyní řekl 🙂 snad jen – „sundejte prosím ty růžové brýle a podívejte se pořádně“. Je věřím, že za dva roky do dalších komunálních voleb napravíme maximum věcí v našem městě a bude to vidět!

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů