Muzeum GSM v Hrotovicích ukazuje pokrok mobilní technologie

Mobilní telefony jsou dnes nedílnou součástí našich životů, bez nich si již komunikaci ani nedovedeme představit, avšak ne vždy bylo vše tak jednoduché, jako je tomu například dnes s chytrými telefony.

Kufr nebo cihla. To byla přezdívka prvních mobilních telefonů v Česku Dovolit si je mohli převážně soukromí podnikatelé. Stály několik měsíčních platů a kromě telefonování se staly známkou společenské prestiže. Dnes jsou z nich exponáty v Muzeu GSM.

„Mobilní telefon mě musí něčím zaujmout, abych ho umístil do muzea. Rozhodně není mým cílem mít v muzeu každý typ, kterým se telefonovalo,“ říká majitel exponátů Zdeněk Lukavec.

A podle Lukavce jsou nejcennějšími exponáty právě kufry a cihly z doby, kdy nejdůležitější bylo telefonování. Komunikátory jako určité spojení telefonu a počítače přišly koncem devadesátých let a po nich už přišla doba chytrých telefonů s připojením k internetu.

„Měl jsem několik nabídek na přestěhování muzea do větších prostor ve větším městě, ale zůstanu věrný Hrotovicím. Hrotovice jako první kývly na můj nápad udělat muzeum mobilů,“ řekl Lukavec.

Dnes si fascinující pokrok mobilních telefonů prohlíží rodiny s dětmi. „Většina rodičů některý z telefonů používala, takže může ukázat dětem, co se reálně používalo v každodenním životě,“ dodává Lukavec.

Muzeum GSM najdeme na náměstí městečka Hrotovice s necelými dvěmi tisícovkami obyvatel se nachází osmnáct kilometrů jihovýchodně od Třebíče. Sídlí v budově místního zámku, nedaleko náměstí.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů