Radnice tlačí do života nové tři sta tisícové logo i přes protesty části Žďáráků

Nový vizuální styl Žďáru nad Sázavou se postupně různými způsoby propisuje do života města. Návrh z dílny Lukáše Jocha a Jana Janečka už se objevuje na vizitkách, mailových podpisech i nejrůznějších dokumentech, ale třeba i na městských dárkových předmětech.

V říjnovém zpravodaji města radnice veřejnosti představila nový koncept vizuálního stylu města, jehož součástí je i nové městské logo. Čisté a moderní logo se stylizovanou zelenou hvězdičkou odkazuje pěti cípy na půdorys slavného Santiniho kostela, ale i na průmyslovou historii města symbolizovanou ozubeným kolem. Zelená se zase skrývá v názvu Zelené hory i zeleni, která obyvatele ve městě i mimo něj obklopuje.

Nová vizuální identita, jejíž je logo součástí, vzbudila u některých Žďáráků negativní reakce. Radnice obdržela nesouhlasnou petici s podpisy zhruba sedmi stovek občanů, která požadovala odpovědi na otázky související se samotným zadáním a způsobem výběru dnešní podoby vizuální identity.

Na počátku stála potřeba mít jednotný vizuální styl pro město a jeho příspěvkové organizace i připravovaná rekonstrukce Staré radnice a s tím související nový navigační systém. Pro změnu se rozhodla rada města a zastupitelé se o záměru dozvěděli 2. září 2021 na semináři, později byl představen ve zpravodaji a na tiskové konferenci. Žďár měl dosud pouze logo, které říkalo, že Žďár rovná se kostel sv. Jana Nepomuckého. I když slavná památka hraje silnou roli i v novém vizuálu, do jeho tváře se propisují i další roviny.

Nový koncept vizuální identity města vznikal postupně od roku 2021. „Město v čele s jeho vedením a radou města se dlouhodobě snaží Žďáráky otevřeně informovat o nejrůznějších projektech, leckdy do projektů zapracováváme případné připomínky veřejnosti. V tomto případě je nutné uznat, že se nám bohužel otevřená komunikace nepovedla. A přestože stejně jako jakýkoliv projekt i otázka vizuálního stylu patří do rukou odborníků, veřejnost měla být průběžně informována o přípravě a průběhu celého procesu. Za tuto chybu se omlouváme,” říká starosta Martin Mrkos.

Autora nové vizuální identity, Lukáše Jocha, oslovilo město na doporučení marketingového oddělení, jde o žďárského rodáka s řadou úspěšných realizací ve městě (Řečická pekárna, Restaurace u pošty, Revolta), ale i u velkých zákazníků (např. SAB servis, Investhy, DRFG, Kolibrik.net). Spoluautorem loga je Jan Janeček z jihlavského studia Dizen design, který má zkušenosti s grafikou pro veřejné subjekty, města, organizace apod. (např ZOO Jihlava, Magistrát města Jihlavy).

Města často hledají vizuální styl prostřednictvím soutěže s organizací Czechdesign, cena soutěže se obvykle pohybuje v řádu statisíců. Vzhledem k faktu, že Lukáš Joch je odborníkem s praxí v oblasti vizuální identity, navíc s vazbou na Žďár nad Sázavou, oslovilo ho město v souladu s příslušnou směrnicí napřímo. Ušetřené peníze posloužily na architektonickou soutěž prostranství okolo Domu kultury, na níž získalo dotaci 285 tisíc korun.

O novém logu města Žďáru nad Sázavou můžete hlasovat v anketě na sociálních sítích:

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů