Náměstek Joukl: Kolegové chtějí, aby rozhodl volič ve volbách 2016

Kolem náměstka Libora Joukla vzniká zajímavá politická situace. Okresní konference ČSSD vyslovují podporu nominaci Libora Joukla na pozici lídra ČSSD na Havlíčkobrodsku. I s policejní obžalobou za údajně nevýhodný nákup vozidel IVECO. Politik Joukl nemůže straně doložit politickou bezúhonnost, což je podmínka pro účast ve volbách 2016.  Roste tlak místních organizací ČSSD i odborářů na udělení vyjímky pro účast Libora Joukla. O vyjímku žádá Jouklova mateřská organizace Přibyslav i odboráři firmy Bosch.

V čem je významné udělení vyjímky pro vaši kandidaturu ve volbách?

ČSSD je největší vládní strana a měla by ctít listinu základních práv a svobod. Právě v možnosti „být volen“. V našem trestním řádu je presumpce neviny. I v minulých dnech se premiér vyjádřil, že v tomto státě ctíme presumpci neviny. V jakém jiném případě to ukázat lépe? Věřím, že to bude bráno v úvahu v mém případě i v případech jiných. Řekl jsem, že vyjímku pro účast ve volbách si nebudu vyřizovat sám. Vyřizuje ji moje domovská organizace v Přibyslavi. Vyjímka je z vnitřních řádů ČSSD, nikoliv ze zákona. Chci pomoci svým kolegům ve volbách. Do strany jsem vstoupil díky svému tchánovi, který byl mistrem na řezárně v Přibyslavi. Byl to skvělý chlap, dneska už je na pravdě boží.

Když se o vaší vyjímce jednalo na ÚVV, tak byly pro údajně tři hlasy?

To máte špatnou informaci, nešlo o vyjímku pro mě. Tam se schvalovala generelně možnost řešit tyto vyjímky na úrovni krajů. Nemluvilo se o mém jménu. Myslím si, že vyjímky by v těchto úrovních měli udělovat lidé, kteří dotyčné znají. Když je to na na úrovni poslanců a senátorů, ať se o tom rozhoduje celostátně. Když jde o lidi v místních organizacích, ať se o tom rozhoduje na místní úrovni. Ve chvíli, kdy se bavíme o vyjímce pro člověka třeba na padesáté místo vysočinské kandidátky, bude o tom rozhodovat člověk z Ostravy nebo Karlových Varů, tak člověka z Vysočiny nebude osobně znát. Vůbec nebude znát jeho případ. Když si vezmeme můj případ, tak jako jednotlivec nemám šanci ovlivnit rozhodnutí Rady Kraje. Musela by být obviněna celá Rada Kraje.

Jako předseda výběrové komise Kraje Vysočina jste měl největší odpovědnost při nákupu vozidel IVECO?

Jakou? Jsem jeden z členů komise. Nikdo z členů komise nebyl proti.

Pak si vás státní zástupce vybral jako symbol?

Komise má doporučující stanovisko a jednomyslně odsouhlasila zakázku.

Jaký může být další vývoj? Poženete to do Strassburgu, že nemůžete stranicky kandidovat?

Proč bych to dělal? Budu svou nevinu prokazovat u soudu. V novinách jsem četl, že snad soud začne po novém roce. Celý případ je z roku 2009. Kdyby člověk něco provedl, může člověk přemýšlet, co dostane.

Otázku výše trestu v soudním rozsudku si nepřipouštíte?

Věřím, že k soudu se chodí pro spravedlnost. Připouštím si jediný možný soudní výrok: NEVINEN. V případě, že by tenhle soudní výrok neměl zaznít, tak se budu soudit dokud to půjde. Za celou dobu mého případu jsem neviděl soudního zástupce. Vyšetřovatele jsem viděl asi třikrát. Nikdy jsem nebyl souzen, nevím jestli státní zástupce chodí k výslechům. Mám knihu o sto šedesáti stranách, to je posudek Ústavu soudního inženýrství a ten říká, že je vše v pořádku. Posudek policie byl udělán diletantsky, člověk, kterýho vypracoval není zapsán na justice.cz v oboru, kterým se měl zaobírat. Celou zakázku prověřoval antimonopolní úřad a řekl, že je vše v pořádku. Jsem souzený za to, že jsem stál za svým ředitelem cestářů.

Vaši straničtí kolegové vynesou politický rozsudek: politicky nevinnen – může se účastnit voleb nebo politicky vinnen – nesmí do voleb…

Myslím si, že tento odstavec by vůbec neměl být ve stanovách. Když nemáte rozhodnutí soudu, platí presumpce neviny. Lidé na úrovni krajského vedení strany by měli umět vyhodnotit účast kandidátů ve volbách. Mějme ve stanovách článek, že se musí prohlášení o bezúhonnosti předložit. Ve chvíli, kdy ho kandidát nemůže předložit se musí posoudit riziko, s jakým jde strana do voleb pokud dotyčného člověka postaví do voleb. Postavila mě moje mateřská organizace v Přibyslavi do místních voleb na desátém místě, voliči mě šoupli na první místo. Okresní konference v Havlíčkově Brodě, Třebíči a Jihlavě mě podpořily, abych se ucházel o důvěru voličů. Kolegové ve straně tomu chtějí nechat volnost, aby rozhodli lidé ve volbách.

 

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů