Nelegální billboardy budou na Vysočině odstraňovat krajští cestáři

Odstraňování nelegálních billboardů na Vysočině dostane na starosti Krajská správa a údržba silnic. Odstranění velkého billboardu vyjde na částku kolem deseti tisíc korun, odstranění reklamních plachet například z konstrukcí mostů nebo balíků slámy u silnic vyjde Kraj Vysočina na částku kolem pěti tisíc korun.

Ročně by mohlo být na Vysočině úředně odstraněno kolem desítky případů. Na odstranění nebo zakrytí billboardu budou mít krajští cestáři lhůtu sedmi dnů.Krajští cestáři budou odstraňovat nelegální billboardy u silnice první třídy a silniční pomocné pozemky u silnic i. třídy v Kraji Vysočina.

“ V současné době se nedá předjímat jejich počet ani lokalita. Tyto skutečnosti budou předmětem případných budoucích rozhodování silničního správního úřadu, v návaznosti na budoucí jednání vlastníků reklamních zařízení,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.   

Podrobná specifikace místa a času dílčích plnění bude součástí úředních výzev Kraje Vysočina realizovaných v návaznosti na průběh jednotlivých řízení o odstranění nepovolených reklamních zařízení vedených objednatelem jako silničním správním úřadem za podmínek zákona o pozemních komunikacích.

Ve světě proběhla řada výzkumů, zabývajících se vlivem distrakce reklamních zařízení v blízkosti pozemních komunikací na chování řidičů. Jednalo se o různé formy pozorování, registrace polohy, rychlosti, dodržování odstupů, reakčních časů apod. Bylo zjištěno, že reklama má vliv na pozornost: odpoutává pozornost od dopravního značení, prodlužuje reakční časy (obzvlášť u nezkušených nebo starších řidičů), dále způsobuje vychýlení ze směru jízdy. Většina států bere toto riziko jako další prvek ohrožující bezpečnost provozu, a proto také přistoupila v mnoha případech k velmi striktním opatřením omezujícím umístění reklam na vybrané druhy komunikací.

“ Jsem zastáncem toho, aby s ohledem na ráz kraji, měst, ale i s ohledem na zvyšování bezpečnosti silničního provozu docházelo k odstraňování tzv. reklamního šumu. Billboardy u silnic, ale velké množství reklamních poutačů (zejména světelných ) v centrech měst, se negativně projevují do pozornosti řidičů a negativně přispívají k distrakci pozornosti. Nejsem kompetentní posuzovat smluvní podmínky, ale za rovné podmínky pro všechny jsem ráda,“ uvedla krajská koordinátorka BESIPu Veronika Vošická Buráňová.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů