Omyl zastupitele Tomance: povinnost oznamovat černé stavby neexistuje

Zastupitel Miroslav Tomanec (Fórum) se patrně dopustil omylu, když na svém blogu zkritizoval opozičního zastupitele Rostislava Habána (ANO):

“ Což se projevilo například tak, že musel vědět o poslední letošní černé stavbě Kronospanu  a jako občan nesplnil svojí zákonnou stavbu a neoznámil to,“ napsal doslova Miroslav Tomanec.

Místo slova „stavba“ dává celé myšlence logiku slovo „povinnost“. Správně měl patrně výrok znít takto:

“ Což se projevilo například tak, že musel vědět o poslední letošní černé stavbě Kronospanu  a jako občan nesplnil svojí zákonnou povinnost a neoznámil to.“

Trestního zákoník zná řešení pro situace, kdy se někdo dozví o tom, že je připravován, páchán či spáchán některý z výslovně uvedených trestných činů, a přitom tuto skutečnost neoznámí policejnímu orgánu či státnímu zástupci. Těmto situacím se obecně říká zákonná oznamovací povinnost. Nepovolená stavba ovšem není výslovně uvedený trestný čin.

Oznamovat nepovolené stavby ale není povinnost, nýbrž spíše právo obracet se na úřady s žádostmi a návrhy na řešení situace. Povinností úřadů je pak adekvátně reagovat na podání občanů.

Politická kampaň vůči Kronospanu je z řad vládnoucí koalice na jihlavské radnici vedena často až za hranicemi fair-play. Zastupitel Tomanec už dostal od Kronospanu žádost o omluvu a finanční satisfakci. Podobně může postupovat i zastupitel Habán jako fyzická osoba: neměl za povinnost učinit to, co se mu snaží vnutit zastupitel Tomanec.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů