Parkovací zóny by měly zavést preferenci parkování Žďáráků před návštěvníky města

Největší problém žďárského parkování je nedostatek parkovacích míst v místech, kam řidiči přijedou a chtějí zaparkovat. Parkovací místa jsou obsazena z více než devadesáti procent. Tvůrci nového parkovacího systému slibují Žďáru nad Sázavou uvolnění dvaceti procent kapacity parkování.

Většina parkovacích zón centra města dostane maximální rychlost třicet kilometrů v hodině. „Nižší rychlost nám umožní zvýšit parkovací místa tam, kde se bydlí a přispějě ke zklidnění dopravy,“ prozradil dopravní projektant Petr Horský.

Nejdůležitější podmínkou pro rezidentní parkování v nových parkovacích zónách bude trvalý pobyt ve Žďáru nad Sázavou. Ve městě vzniknou zóny se smíšeným režimem, kde bude více zohledněno parkování obyvatel (zelená zóna) a návštěvnický režim (oranžová zóna). Parkování v jednotlivých parkovacích zónách bude pro obyvatele výhodnější. Parkovací oprávnění si budou moci obyvatelé vyřídit dálkově z domova.

Přeplňování parkovacích míst vzniká souběhem rezidentního a návštěvnického parkování. Nové parkovací zóny by měly regulovat chování obyvatel a návštěvníků parkovacích zón. Nově by mělo být například zpoplatněno noční parkování dodávek a velkých nákladních aut v sídlištní zástavbě Žďáru nad Sázavou.

Až pětašedesát procent rezidentů vyjíždí každý pracovní den ze svého parkovacího místa. „To je trochu překvapení, ve velkých městech je to jen kolem poloviny rezidentů,“ komentoval poznatek tvůrce parkovacího systému Daniel Šesták z poradenské firmy Mott McDonald.

Finální návrh parkovacích zón by měl být dopracován v průběhu léta,  zprovoznění systému se předpokládá v roce 2025.

Hlasujte v anketě na sociálních sítích: Jak by měly fungovat parkovací zóny ve Žďáru nad Sázavou?

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů