Právní důvod pro vrácení poruchových přístrojů ZZS Kraje Vysočina údajně neexistuje, jde o nákup dotovaný z peněz EU

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina používá kolem padesátky přístrojů Tempus pro kontrolu životních funkcí pacienta při transportu ve vozidlech. Dle sdělení zástupce dodavatelské firmy bude devětadvacet přístrojů vyměněno a jedenadvacet přístrojů opraveno. Hodnota jednoho přístroje je přes půl milionu korun.

Ilustrační obrázek

Zástupci odborů ZZS KV považují řadu zaevidovaných závad za závažné, například: špatně měřen tlak, špatně natáčeno a přenášeno EKG, problémy se stimulačním režimem, přístroj se někdy sám od sebe vypne, i když je nabit.

Dále odboráři deklarovali, že nejsou všechny poruchy uživateli hlášeny z obavy a zkušeností s negativní reakcí ze strany vedení ZZS.

Záchranáři pracují ve specifických podmínkách a je zapotřebí, aby se na daný přístroj mohli stoprocentně spolehnout a měli k němu důvěru.

Přístroj také disponuje dalšími užitnými funkcemi (kamera, možnost připojení na ultrazvuk, možnost připojení laryngoskopu atd.), ale tyto funkce nebyly uvedeny do provozu.

V souvislosti s popsanými problémy vzešel dotaz, kdo by byl zodpovědný za to, když by pacientovi, na základě chybného přístroje,  podány léky, které by nebyly indikovány. V takovém případě zodpovědnost nese lékař, který by daný lék pacientovi podal.

V případě nežádoucí příhody má právo uživatel hlásit tuto událost na SÚKL. Přístroje Tempus v ČR využívá i Armáda ČR ve vrtulnících. Jsou používány ve Velké Británii, zde také taková poruchovost není. Neodeslání záznamu EKG je někdy zapříčiněno tím, že v dané lokalitě není signál.

Zástupci vedení ZZS KV sdělili, že právní důvod pro vrácení přístroje neexistuje. Jedinou možností nápravy je snažit se odstranit nedostatky. Na nákup byly použity prostředky z EU.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů