Předseda ČSSD Krčál: Kdyby hejtman Běhounek vstoupil do strany, bylo by to dobře

Druhá část (první část zde) předvolebního povídání o politice na Vysočině s předsedou ČSSD Petrem Krčálem.

Krajská politika se dá naučit prací ve výborech a komisích Kraje. Komise a výbory Kraje jsou bez zástupců hnutí ANO. Do jaké míry to je problém?

Jako problém je to vidět ve větších městech mimo Kraj Vysočina. Hnutí ANO se několikrát spálilo s lidmi, kteří neměli praktické zkušenosti v politice. Jejich lidé je zklamali a troufám si tvrdit, že i část voličů. Na Vysočině nejsou moc rozšířené modely vládnutí s hnutím ANO. Výjimkou je snad pouze Žďár nad Sázavou, kde vládne koalice, ve které je zastoupeno hnutí ANO.

Obecným problémem české politiky jsou nové kádry. Kde je vzít? I v sociální demokracii jsou mladí lidé na chvostu kandidátky. Nezaujali vnitrostranicky?

To je věc primárního výběru kandidátů jednotlivých okresů i samotného profilování kandidátů. Někteří naši mladí kandidáti mají namířeno do celostátní politiky. Jmenovat mohu Radima Technika, který se profiloval v evropských volbách a jeho jméno se objeví také na kandidátce ČSSD do parlamentu.

Kdo je vysloveným talentem pro politiku mezi mladými sociálními demokraty?

Je jím již zmíněný Radim Technik. Dospěl do věku přes třicet let, má praktické zkušenosti s místní politikou. Jinak se mladí lidé s talentem pro politiku hledají těžko. I v sociální demokracii musí přijít razantní generační obměna, jednotlivé okresy Vysočiny mají za úkol na tom pracovat.

Koho byste stranicky pochválil za dobrou práci?

Nejspíše bych udělil kolektivní pochvalu, těžko se mi vybírají jednotlivci. Všichni naši politici, kteří jsou činní v místní politice, tomu věnují velký kus svého volného času.

Je březen 2016, ke komu cítíte sympatie v krajské politice? Kdo se může těšit na nabídku spolupráce po podzimních volbách?

Mnohdy to není o osobních sympatiích. Spíše na pragmatickém přístupu k volebnímu výsledku. Spolupráci si dovedu představit se všemi stranami, které jdou do voleb. Volební programy si budou hodně podobné.

Zahraniční politika Kraje Vysočina je především o Číně. Jaký smysl má pro budoucnost kraje spolupráce se zemí na druhém konci světa?

Vyžádali si to sami podnikatelé. V regionu budeme mít čínského investora například ve Žďasu. V Česku bude chybět práceschopné obyvatelstvo, už dnes podnikatelské subjekty upozorňují na absenci pracovní síly. Je to otázka vážící se i k navázané ať už současné či budoucí spolupráci s regiony, odkud by práceschopné obyvatelstvo mohlo na Vysočinu přijít.

Námluvy politiků z jiných stran s vámi jako předsedou vysočinské ČSSD už probíhají?

Setkávám se s politiky i předsedy jiných stran na Vysočině. Nikdo mi nepředložil konkrétní nabídku spolupráce, jednali jsme v obecné rovině se zástupci ODS, ANO, KDU-ČSL. Strany by si měly mezi sebou udržovat pravidelné kontakty.

Můžete komentovat informaci o zájmu paní Jany Fialové o pozici lídra kandidátky?

V začátcích sestavování krajské kandidátky bylo více variant o pozici lídra. Nevědělo se, zda současný hejtman Jiří Běhounek bude mít zájem kandidovat.

Hejtman Běhounek je vnímán jako výrazný představitel politiky ČSSD na Vysočině. Je stále nestraník. Nedaří se vám ho přesvědčit ke vstupu do ČSSD?

Žďárská organizace ČSSD Jiřího Běhounka několikrát vyzvala ke vstupu do ČSSD. Osobně si myslím, že pelhřimovská ČSSD nehraje tak významnou roli v politickém životě, aby ho přemluvila ke vstupu. Několikrát byl vyzván ke vstupu. Bylo by dobře, kdy hejtman Běhounek do strany vstoupil.

Kdy budete spokojen s výsledkem podzimních voleb?

Celostátně patří Vysočina mezi tři až čtyři kraje, kde se předpokládá volební úspěch ČSSD. Jsem přesvědčený, že uspějeme. Máme sedmnáct mandátů, budu spokojený i s patnácti mandáty. Patnáct mandátů je velký
úspěch a uhájení pozice sociálně demokratického hejtmana budu rovněž považovat za úspěch.

Podzimní volby asi určitě přinesou změnu modelu vládnutí z jedné strany na vládnutí více politických stran. Bude to k něčemu dobré?

Nebál bych se toho. V minulosti už koalice na Vysočině vládla a byly s tím dobré zkušenosti. Koaličního vládnutí bych se nebál, menšinová vláda je pro ČSSD jako stranu jednodušší model vládnutí.

 

life

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů