Venkovské prodejny čeká nejistá sezóna bez krajských dotací

Místní obchod na vesnici je pro starší či nemocné občany mnohdy jedinou šancí jak si nakoupit základní potraviny. Navíc jde mnohdy o jediné místo v obci, kde se občané scházejí a udržují sociální kontakt.
„Prodejna je v podstatě sociální služba. U nás v Ostašově prodejnu provozuje jedna rodina jako rodinnou firmu. Budeme se snažit prodejnu podpořit v rámci našeho rozpočtu,“ uvedl starosta Ostašova na Třebíčsku Jan Procházka.
Náklady na provozování místních prodejen na venkově jsou stále častěji přenášeny na jednotlivé obce. Podnikatelé žádají úhradu nákladů a provozní ztráty. V minulosti pomáhal obcím Kraj Vysočina dotačním titulem „Venkovské prodejny“ z Fondu Vysočiny. Obec mohla žádat až o padesát tisíc korun, celkově se rozdělovaly čtyři miliony korun.
Letos není krajský dotační titul ani vypsán. Malé obce začínají mluvit o nutnosti rušit venkovské prodejny. Například obec Věcov z krajské dotace provozuje prodejnu ve Věcově na Žďársku i v osadě Roženecké Paseky. „Pro nás je hodně špatné. Budeme muset jednu prodejnu zavřít. Už jsme to projednávali na místním zastupitelstvu,“ uvedl starosta Věcova Zdeněk Vraspír.
Podobně mluví i starostové dalších malých obcí.
„Letos to bude možná poslední rok, kdy bude u nás kamenná prodejna. Krajská dotace nám pomáhala z větší části pokrývat ztrátovost prodejny,“ starostka Blažkova na Ždársku Petra Tatíčková.
„Jestli má kraj Vysočina dotační prostředky, tak ať je posune blíž k obcím. Ať to dá třeba do programu Programu obnovy venkova, což je taková administrativně nenáročný. A obec jako příjemce dotace ví, jak s dotací naložit,“ uvedl starosta Lesné u Želetavy Ivo Jeřábek.
Otázku dotační podpory malých prodejen chce otevřít opozice už na jarním jednání krajského zastupitelstva Vysočiny:
“ Jsme připraveni předložit návrh na podporu venkovských prodejen a uděláme to na příštím zastupitelstvu. O program byl velký zájem a nová rada ho v čele s hejtmanem Schrekem škrtla. Předložíme ho tak, jak na ně byly obce zvyklé a navrhmeme navýšit jeho alokaci na pět milionů korun,“ prohlásil lídr hnutí ANO Martin Kukla.
Otázka venkovských prodejen je i téma pro Piráty. „My jsme neřekli, že venkovské prodejny v Kraji Vysočina nepodpoříme. Chceme se ale nejdříve zorientovat v celé problematice,“uvedla vicehejtmanka Hana Hajnová (Piráti).
„Program podpory venkovských prodejen z Fondu Vysočiny nebyl zatím pro rok 2021 vypsán, to ale neznamená, že by vedení Kraje Vysočina rezignovalo na potřebu zachovat v malých sídlech důležité prodejny,“ sdělil předseda KDU-ČSL Vysočina Vít Kaňkovský.
V tuto chvíli podle Kaňkovského připravuje krajská koalice širší program podpory služeb v obcích, tedy nejen zmíněných venkovských prodejen, ale např. i venkovských hospod apod.Nový program je nyní diskutován v rámci koalice, poté bude připraven k projednání v orgánech Kraje Vysočina.
„Oceňuji, že se opoziční hnutí ANO o podporu venkovských prodejen zajímá. Pevně věřím, že se krajští zastupitelé za ANO budou také zabývat z hlediska rozpočtového i mnohem závažnějším problémem a tím je deficit ve financování sociálních služeb pro rok 2021,“ dodal Kaňkovský.
Vyjádření krajské zastupitelky Evy Decroix (ODS).