Premiér s ministrem zemědělství jedou v době stávky do školy, kde učil radní pro školství za Piráty

Předseda vlády ČR Petr Fiala navštíví v pondělí 27. listopadu 2023 v době stávky učitelů společně s ministrem zemědělství Markem Výborným Soukromou střední školu zemědělskou v Pozďatíně a setká se zemědělci v družstvě Pooslaví Nová Ves.

Na škole v minulosti působil současný radní pro školství Jan Břížďala (Piráti) jako statutární zástupce ředitelky. „Také jsem se o tom dozvěděl,“ řekl radní Břížďala.

„Ohlášená stávka na části českých škol mne osobně velice mrzí. Ale ani tady není kam ustupovat. Naopak, pokud budeme chtít, aby naše školství bylo moderní a bylo základním stavebním kamenem naší prosperity, pak se nevyhneme rozumným změnám. Hlavní problém není v penězích. Česká republika dlouhodobě vydává na školství podobnou částku ve vztahu k HDP jako jiné vyspělé země. Přesto převládá názor, že naše školství v mnohém zaostává a není schopno udržet krok s moderními trendy,“ uvedl premiér Fiala v prohlášení na sociální síti, kde oznámil i návštěvu školy na Vysočině.

Jedna z největších stávek učitelů a pracovníků ve školství je proti vládním škrtům, které se dotknou především nepedagogických pracovníků. Školám budou v příštím roce chybět finance konkrétně pro vychovatele ve družině, speciální pedagogy, školníky, kuchařky, uklízečky. 

„Pan premiér by měl řešit příčinu stávky, kterou zavinila jeho vláda. A pan ministr zemědělství by měl přestat házet klacky pod nohy českým zemědělcům a včelařům. Kdyby nás aspoň v něčem poslouchali a podpořili, nebyla by stávka a nemuseli se potraviny raketově zdražovat. Jenže s touhle vládou bude od Nového roku ještě hůř než teď. Proto jsme také na příští týden již po druhé svolali mimořádnou schůzi sněmovny k drahým energiím a plánovanému vládnímu zdražování. Je mi líto všech občanů co musí tuto vládu snášet. Pondělní protest proti vládě plně podporuji,“ uvedl krajský předseda hnutí ANO na Vysočině Martin Kukla.

„Pan premier podcenil situaci, za stávkou vidí jen politické motivy a odmítá brát vážně požadavky zaměstnanců. Lidé, kteří dnes vstoupili do stávky nejsou zmanipulovaní. Jejich požadavky jsou oprávněné. Školství, ale i zdravotnictví si zaslouží férový plán na příští období. Vláda musí k jednání přistoupit bez arogance a s ochotou změnit názor. Jinak skončí špatně,“ řekl předseda SOCDEM Michal Šmarda.

Vyjádření předsedkyně ODS Vysočina Evy Decroix a hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka doplníme, jakmile se jej podaří získat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů