Přípravu změn dopravy úzkolejky komplikuje čerpání evropské dotace
Plánovaná změna dopravního konceptu regionu Pelhřimovska od roku 2024 přechodem od dopravní obsluhy úzkokolejnou dráhou na dopravní obslužnost autobusovou dopravou může způsobit komplikace v čerpání evropské dotace na modernizaci vozů M27 známých pod přezdívkami „Nautilus“ nebo „hašišbedna“.
Motorové vozy M27 úzkorozchodné motorové vozy. Byly vyrobeny v mezi lety 1984 a 1986 vagónkou 23. August (dnes FAUR) v Bukurešti a byly původně dodány pro polské dráhy, jež je provozovaly jako řadu MBxd2. V letech 2005 a 2006 zakoupily čtyři kusy Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), Drážní úřad je označil řadou 805.9. V dubnu 2014 byl zahájen zkušební provoz prvních zrekonstruovaných vozů. Z původních vozů zůstaly jen rámy a podvozky. Podle návrhu liberecké architektonické kanceláře Mjölk mají vozy kulatá boční okna. Na přelomu září a října 2014 Drážní úřad schválil provoz těchto modernizovaných vozidel. Protože však podle výpočtů vozová skříň nemá pevnost, jako požadují normy na železniční osobní vozy, byly vozy schváleny jako tramvaj.
Kraj Vysočina se zavázal při poskytnutí evropské dotace k dvacetiletému odpisovému plánu, životnost „Nautilusů“ končí roku 2034. Po dobu životnosti mají dotovaná vozidla najezdit nejméně padesát tisíc vlakových kilometrů po dobu životnosti vozidla. Pod závazkem je podpis tehdejšího hejtmana Jiřího Běhounka.
Podle vyjádření ředitele Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) Borise Čajánka odbor dopravy Krajského úřadu Kraje Vysočina předkládal v letech 2011 až 2019 a předkládá doposud chybné a zavádějící podklady, čímž údajně neinformuje Radu kraje úplně a pravdivě o všech smluvních skutečnostech.
„Ukázkou může být např. nesprávná informace ohledně toho, že se mezi námi uzavřená smlouva řídí nařízením 1370/2007, když ve skutečnosti jde o diametrálně odlišné nařízení 1191/69. Jde o informaci uvedenou v textu Rozpočtu územně správního celku Kraje Vysočina v kapitole Doprava v jednotlivých letech 2011 až 2019,“ uvedl ředitel úzkokolejky Boris Čajánek.
JHMD má za to, že takto zavádějící a zjevně nepravdivá informace o právním režimu uzavřené smlouvy uvedená v textu rozpočtu [„Úhrada prokazatelných ztrát provozovatelů drážní dopravy“ (…) „…postup krajů při zajišťování dopravní obslužnosti veřejnými službami v přepravě cestujících veřejnou drážní osobní dopravou a veřejnou linkovou opravou řeší zákon č. 194/2010 Sb., o veřejných službách v přepravě cestujících a o změně
dalších zákonů a dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1370/2007, o veřejných službách v přepravě cestujících po železnici a silnici“.] je v rozporu s faktickým stavem a ve svém důsledku blokuje dohodu obou smluvních stran.