Ryška (ODS): Jihlava odpustí kvůli koronaviru dvouměsíční nájemné nebytových prostor

Kvůli problémům živnostníků a firem souvisejících s nákazou novým koronavirem vedení města Jihlavy odsouhlasilo odpuštění nájmu z nebytových prostor všem podnikatelům v nemovitostech města.

Rada města Jihlavy bude na svém nejbližším zasedání schvalovat odpuštění nájmu z nebytových prostor. „Sedm radních už vyjádřilo podporu tomuto návrhu, takže máme jistotu, že to rada schválí. Všichni drobní živnostníci, podnikatelé, obchodníci a další uživatelé kanceláří a obchodů totiž začínají mít kvůli pandemii velké problémy,“ zdůvodnil svůj návrh náměstek primátorky Petr Ryška a dodal, že většina z nich buď vůbec nemůže pracovat, nebo nemá zákazníky a klienty.

„Proto se město rozhodlo odpustit jim na dobu dvou kalendářních měsíců nájemné a alespoň částečně jim tím chce pomoct překonat velmi tíživou finanční situaci,“ vysvětlil náměstek Ryška. Podle jeho slov už k podobnému kroku přistupují i někteří soukromí majitelé nemovitostí v Jihlavě.

Město měsíčně vybere na nájemném z nebytových prostor kolem 400 tisíc korun. Za odpuštění dvouměsíčního nájmu tak město počítá se ztrátou ve výši asi 800 tisíc korun. Zároveň se připravuje i na další a mnohem rozsáhlejší výpadky příjmů ze sdílených daní a už konkretizuje nutné škrty v rozpočtu.

Podle Ryšky už napříklaf město Jihlava zrušilo všechny městské akce až do konce června a peníze určené na jejich uspořádání raději věnuje například na organizaci dobrovolnické pomoci a částečně jimi dorovná výpadek příjmů. „Chystají se také další škrty v rozpočtu. Jednou z variant je, že město letos nezahájí žádné nové investiční akce, ale dokončí pouze rozpracované projekty,“ zmínil Petr Ryška jedno z připravovaných opatření.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů