Spisovatelka Světlá končí v názvu velkomeziříčské školy

Hotelová škola ve Velkém Meziříčí změní po více než sto letech svou identitu. Jméno spisovatelky Karolíny Světlé už nadále nebude součástí názvu školy. Slovo „Světlá“ se stalo ve Velkém Meziříčí zavedeným místním označením.

Škola „Světlá“ byla založena v roce 1901 jako odborná škola pro ženská povolání. Název školy byl vyjádřením úcty ke spisovatelce Karolíně Světlé, která bojovala v minulém století za emancipaci žen.

V roce 1923 byla postavena první budova Světlé. V roce 1928 se uskutečnila rozsáhlá přestavba se 14 třídami, třemi kuchyněmi a dvoranou. V roce 1928 byly na Světlé zahájeny vyučovací hodiny v oborech pro vzdělávání učitelek domácích nauk. Ve školním roce 1938/1939 bylo na Světlé zapsáno 548 žákyň z celé republiky a 16 z ciziny.

Po 2. světové válce se mění orientace školy. Vyučování se zaměřuje na veřejné stravování. Na konci 40. let se mění  název na Vyšší školu výživy a brzy na to vzniká Škola společného stravování. Dochází ještě k jedné změně. Na škole původně výhradně dívčí se ve školním roce 1950/1951 objevují první chlapci.

Nová Světlá - NovinyVM.cz

Na doporučení Kraje Vysočina škola Vysočina změní název na „Gastro-technická střední škola Velké Meziříčí“ .

Odhadované náklady na provedení změnu názvu školy jsou kolem půl milionu korun. Navrhované datum provedení změny je 1. 1. 2024.

AKTUALIZOVÁNO: Podle radního Kraje Vysočina Jana Tourka (KDU-ČSL) nejde o definitivní rozhodnutí, ale bude se dále jednat. „Asi padesát škol na Vysočině bude měnit název, za mě je potřeba zachovat historické názvy,“ uvedl radní Tourek.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů