Kovanda(ČSSD Pelhřimov): Zbývá nám zkrášlit Pelhřimov

Předseda pelhřimovských sociálních demokratů Bohumil Kovanda je podle výsledku voleb nejpopulárnějším politikem v Pelhřimově. Dnes řídí pelhřimovské školství jako vedoucí odboru na radnici.

fbJak vypadá pelhřimovské školství?


V Pelhřimově se naplní základní školy průměrně
na dvacet sedm dětí ve třídě. Jsme na vrcholu křivky, počet dětí bude klesat. Za tři roky budou mít školy průměrně kolem dvaceti čtyř dětí ve třídě. To je z hlediska vzdělávacího
procesu vynikající. Rozdělování peněz je na žáka, takže se ředitelé snaží naplnit třídy na třicet dětí ve třídě. Z pedagogického hlediska je optimální dvacet pět dětí ve třídě. Základní školy máme zrenovované a zateplené. Mateřských škol máme pět v jednom právním subjektu: kapacita šest set dvacet dětí, sedmnáct míst volných. Špička byla 
vloni, letos jde demografická křivka dolů. Jedna mateřská školka v Dubovicích  je soukromá, výhledově se rozšíří nabídka základního vzdělávání o školu rodinného typu ve Vlásenici, která bude využívat pedagogického konceptu Marie Montessori.
V červenci se na mimořádném zastupitelstvu projednávala Obecně závazná vyhláška,
kterou se stanoví školské obvody a společné školské obvody základních škol zřizovaných městem Pelhřimov.
pelhřimovské vyhlášky o školských obvodech. Co se stalo?
To je složitější. My máme školské obvody podle spádové oblasti. Samostatné obce (Rynárec, Olešná) si stanoví usnesením svého zastupitelstva, na základě smlouvy s městem Pelhřimov, na které základní škole v Pelhřimově  budou jejich děti plnit povinnou školní docházku.

S čím máte starosti?
 Aktuálně? S kapacitou ZUŠky. Nechtějí nám navýšit kapacitu ZUŠky. Přitom je podle mě lepší navýšit kapacitu ZUŠky než dělat protidrogové programy pro děti na ulici.Lepší je sport a zájmová činnost dětí. Peníze na ZUŠku jdou normativem na žáka z ministerstva přes Kraj Vysočinu. Vezměte si, že z rozpočtu Kraje kolem osmi a půl  miliardy jde na školství asi 4.2 miliardy skoro polovina. To není malý peníz.
Vy jste vymýšlel volební program sociální demokracie v Pelhřimově pro  současné období. Jak to bylo těžké vymyslet?

Vycházíte z minulého volebního programu a z toho, co chtějí lidé v Pelhřimově. A co lidi zajímá. Lidi zajímá bydlení, pracovní příležitosti. Dělám i předsedu městské bytové komise, zájem je o malé 
byty. Velký byt je nájem kolem pěti tisíc měsíčně, malý kolem dva a půl tisíce. Bytovou politikou uspokojujeme poptávku. Pracovní příležitosti jsou zejména v Agrostroji, zaměstnává přes dva  tisíce lidí. Zbývá nám zkrášlovat město: dokončila se z části  Děkanská zahrada jako odpočinkové místo. Zbývají zregenerovat Městské sady , kde město Pelhřimov má Domov pro seniory
se sto jedna klienty.
Na město přijde anonym a město ustavuje komisi na jeho prošetření?To je v domově seniorů. Řídit školu je radost, domov seniorů je starost. S jakou vizí žije člověk v domově seniorů? Je to podzim života, aby ho člověk  dožil důstojně a s určitou aktivitou. Byl jsem osm let místostarostou a v druhém volebním období jsme stavěli domov seniorů ,vím jaká těžká práce je vyhovět a uspokojit potřeby starých lidí.Dostal jste nejvíc hlasů v místních volbách a nestal jste se starostou?

Je to věc dohody a řízení. Nebyl jsem lídr. Nakonec řekli: lídr je lídr. Město dodělalo čističku, ale nedostalo takovou dotaci, jaká měla být. Čistička je a čističku potřebujete pro rozvoj města. Když děláte politiku, rozhodují se věci v koalici: starosta, místostarostové a radní. Nejméně informací mají zastupitelé, kteří to schvalují. Politiku ovlivňuji ve školství, kterému šéfuju. Máme školu, která do Pelhřimova přitáhne na evropských projektech patnáct milionů korun. To je škola Na Pražské.

A co říkáte na sportovní reformu financování školství?
Na jednotlivé sporty se rozděluje 3,9 milionu korun. Kdyby serozdělovalo dvakrát tolik, pořád bude málo. Každý bude chtít víc. Udělají se pravidla a ty se dodržují. Když přijdete jako nový politik, musíte se s tím seznámit a pochopit, co tady je. A to není jednoduché. Napřed musíte vědět, že se dělí stejný balík. Systém jevypracovaný a změnit jej, není jednoduchý.Proč se ten systém musí měnit? Když nastoupí noví politici, dělají se změny. Můžete změny dělat až když  pochopíte systém , co funguje dobře a co špatně. Pak můžete nějaké změny udělat.Třeba pošle ministr financí více peněz?

 Nepošle. To vám řeknu na rovinu. Kdo by nechtěl dostat víc peněz.
Napřed musí vybrat daně. Nová ministryně školství nám sloučí zvláštní, speciální  školy se základníma a to říkám, že je špatně. Říkám, že je to krok zpátky.
Co by se mělo udělat v pelhřimovské politice v druhé polovině roku?Nejdřív se musíte s danou problematikou   seznámit a pak můžete něco dělat. Něco jiného je, když někdo táhne už druhé volební období na radnici. První volební období znamená seznamování a částečné splnění volebního programu a ve druhém období dokončíte zbylé záměry.Jak se díváte na souběh funkce na radnici a v městských lesích u pana starosty?

Člověk musí mluvit sám za sebe, já jsem funkci v zastupitelstvu  opustil. Za  sebe říkám, že když něco člověk dělá, tak to má dělat na plný úvazek. Někdo se  cítí na víc. V politice jste na mobilu čtyřiadvacet hodin
denně. Někdo utopí auto v řece a volá vás policie k tomu. Pitomec  ohlásí bombu a řešíte situaci. Znám náročnost toho úřadu.

Od voleb jste nejpopulárnější politik v Pelhřimově…

 Ano, ale budu končit. Do politiky už vstupovat nebudu.
 Bylo to rozhodnutí strany, že nebudete starostou?
Ano, to bylo rozhodnutí strany. Hlasovalo se. Když do něčeho jdete, potřebujete mít podporu. Když jdete řídit školu, potřebujete kolektiv, který pracuje.
Účastníte se jako předseda strany koaličních jednání?Schází se jednotlivé koaliční strany  před každým jednáním zastupitelstva . Jednání  se nezúčastňuji.  Na místní úrovni by se měly některé věci domlouvat. Politické věci si musíte vyříkat se zastupiteli.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů