Starostovi Batelova hrozí soudní zákaz činnosti

Vrchní soud v Olomouci znovu projedná případ starosty Batelova Jiřího Doležala. Prvoinstanční Krajský soud v Brně uznal starostu Doležala vinným z podvodu při výstavbě obecní kanalizace. Státní zástupce se odvolal a požaduje zpřísnění trestu v podobě zákazu činnosti.

Batelov získal dvě dotace na výstavbu splaškové kanalizace: cca 10 milionů korun od Kraje Vysočina a asi 46 milionů od ministerstva zemědělství. Kontrol zjistila, že některé části kanalizace byly vybudovány v rozporu se smlouvou o poskytnutí dotace. Shledala totiž, že byly použité jiné materiály, jedna větev dokonce vede do nezastavěného území : dokonce na soukromý pozemek, který bude muset Batelov, chce-li dostát svým plánům na místní výstavbu 39 rodinných domů, teprve odkoupit. Část dotace, zhruba 1,7 milionu, musela obec vrátit kraji. Ten jí navíc vyměřil penále v obdobné výši, tedy přibližně 1,6 milionu.

“ Odvolání z mé strany bylo podáno pouze z důvodu nesouhlas s uloženým trestem, který považuji za nepřiměřeně mírný. Pokud jde o vinu, tak s tou souhlasím,“ uvedl státní zástupce Jan Adam.

Proti rozsudku se odvolali všichni obžalovaní včetně jedné právnické osoby kromě starosty Doležala. Doležalovi původně hrozil peněžní trest asi sto šedesáti tisícový trest nebo náhradní trest čtyřměsíční trest.

„Odvolací soud obecně může rozhodnout tak, že rozsudek potvrdí nebo věc vrátí k novému projednání. Může plně nebo zčásti vyhovět návrhu státního zástupce nebo dalších osob. Pokud by nějak rozhodl, pak rozsudek nabývá právní moci vyhlášením v soudní síni,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu Stanislav Cik.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů