Stonařov trápí zrušená ordinace praktického lékaře

Městys Stonařov se zhruba tisícem obyvatel shání už několik měsíců nového praktického lékaře. A zjišťuje složitost celého problému s dostupností lékařské péče na venkově.

Ve Stonařově ordinoval jako praktický lékař Mudr. Jiří Havránek, dlouholetý krajský funkcionář praktických lékařů na Vysočině. Mezi lékaři má postavení celebrity podobné jako má Karel Gott mezi zpěváky populární hudby.


Lékař Havránek svoji ordinaci ve Stonařově zrušil a ordinuje ze své hlavní ordinace v centru Jihlavy. Pro pacienty ve Stonařově to znamená dojíždení za lékařským ošetřením do třináct kilometrů vzdálené ordinace v krajském městě. Na cestě za ošetřením musí přestupovat z příměstské na městskou hromadnou dopravu na autobusovém nádraží v Jihlavě. Půlhodina cesty příměstským autobusem, půlhodina městskou dopravou. Plus čekání v ordinaci.

Městys Stonařov se pokoušel najít náhradu za praktického lékaře, který zrušil ordinaci v městysi. Ovšem vedení městyse zjistilo, že situace s dostupností lékařské péče není zcela jednoduchá. Lékař Havránek svou ordinaci nezrušil, pouze se „odstěhoval“ ze Stonařova.

Nový praktický lékař by musel přeregistrovat pacienty lékaře Havránka jako své pacienty. Pak může dostávat platbu zdravotní pojišťovny i případné příspěvky na provoz ordinace. „Ukrást“ pacienty svému kolegovi lékaři je ve světě lékařů věc těžko představitelná.

Se situací se už seznámili jak poslanec a předseda Zdravotní komise Kraje Vysočina Mudr. Vít Kaňkovský, tak senátor Miloš Vystrčil.

Vyjádření poslance Mudr. Víta Kaňkovského:

Pan starosta Stonařova mne požádal o schůzku na podzim2021 a tuto jsem krátce po sněmovních volbách 2021 uskutečnil,kdy jsem pana starostu a paní místostarostku navštívilna radnici ve Stonařově. Pan starosta mě informoval o potížích,se kterými se Stonařov potýká, kdy stávající praktický lékařpro dospělé avizuje, že ke konci roku 2021 ukončí svojičinnost ve Stonařově a bude pacienty ze Stonařova ošetřovatuž pouze ve své praxi v Jihlavě. Probrali jsem s vedením Stonařova možnosti, které může vedení městyse učinit.Apeloval jsem hlavně na to, aby vedení městyse vstoupilov jednání s VZP a dalšími zdravotními pojišťovnami, kteréjsou zodpovědné za dostupnost zdravotní péče, poradiljsem i další možné kroky. Následně jsem osobně projednalsituaci ve Stonařově s ředitelkou krajské pobočky VZPMgr. Pevnou.  Situaci kolem dostupnosti praktických a dětských lékařů nejen ve Stonařově řeším s paní ředitelkou VZP i vedením Kraje opakovaně. 

Stanovisko i senátora Vystrčila k problému s dostupností lékařské péče doplníme, jakmile se vyjádření podaří získat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů