Údolí Sázavy stráží trampský totem

Zvláštním rysem volnočasových aktivit je táboření v přírodě neboli tramping. Symbolem trampského tábořiště neboli osady býval totem.

Může jít o obrázek tree a nature

Tramping nebo i trempink je české a slovenské občanské lidové hnutí inspirované Ligou lesní moudrosti respektive woodcraftem, skautingem (resp. junáctvím) a americkým Divokým západem. Anglicky hiking, na Novém Zélandu tramping.

Pojem tramp pochází z angličtiny a používal se v Americe jako označení pro tuláka, nebo sezónního dělníka, často člověka nerespektujícího všeobecně vžité konvence okolní společnosti, či osobu pohybující se na okraji společnosti a vyhýbající se vžitým společenským uzancím a povinnostem. Běžně šlo o osobu bezprávnou a bez majetku či společenského postavení. 

Protože v minulém století byl běžný šestidenní pracovní týden, nezbývalo mnoho volného času. Mnoho trampských tábořišť neboli osad vznikalo doslova na dohled od měst a obcí, do tramských osad se většinou putovalo pěšky.

Každá trampská osada měla svůj totem jako symbol celku a totožnosti kmenové skupiny. V blízkosti totemu pak bylo i ohniště s posezením pro setkání přátel.

Totem je pro trampy místem k symbolickému spojení s přírodou.Totem je místo k přemýšlení.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů