Válka památkářů o historický dům pokračuje

Za hradbou úředního mlčení pokračuje spor města Jihlavy o podobu rekonstrukce historického domu v rohu náměstí. Středověký dům je dotčen moderními vnitřními přestavbami minulého století, snahou města Jihlavy je vrátit domu historickou podobu.

Snaha o návrat historické podoby domu ale naráží na nepochopení u městských památkových úředníků, kteří ve spolupráci s Národním památkovým úřadem v Telči maří záměry města Jihlavy jako investora.
Proti Jihlavě se postavila úřednice Dana Závodská, vedoucí odboru památkové péče. Závodská dokonce řeší celou záležitost přímo s primátorem města Jihlavy Petrem Ryškou a snaží se ho přesvědčit, že bojem proti Jihlavě zachraňuje památku.

„Památkář Jan Klimeš z NPÚ Telč a památkářka Dana Závodská z jihlavského magistrátu nemají zkušenosti s dohledem a dozorem velké obnovy památky. Neumí rozlišit co je na stavbě důležité a co není. Díky tomu jsou na stavbě překážkou pro všechny,“ prohlásil náměstek primátora Martin Laštovička. Náměstek Laštovička je profesí architekt s bohatými zkušenostmi v oblasti památkové péče. Má na svém kontě rekonstrukci mnoha kostelů a dalších památek. Laštovička je i členem Památkové rady Národního památkového úřadu v Telči.

„Zbytečné spory s památkáři na kontrolních dnech ohrožují již schválenou obnovu památky, stojí navíc peníze a berou pokoj a nervy všem dotčeným na stavbě, “ dodal Laštovička.

Město Jihlava zamýšlí rekonstrukci domu na Masarykově náměstí 21 jako vzorovou ukázku péče o historické památky. Podněty památkářů v oblasti rekonstrukce domu na náměstí bude řešit Krajský úřad Kraje Vysočina jako odvolací orgán. Smršť podnětů památkářů se předpokládá v průběhu jara.

O problémech s přístupem památkářů k rekonstrukci měšťanského domu na jihlavském náměstí informoval i primátor Jihlavy Petr Ryška.

AKTUALIZOVÁNO: Vedoucí odboru památkové péče jihlavského Magistrátu Dana Závodská již zaslala náměstkovi primátora Martinovi Laštovičkovi předžalobní výzvu (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů