Dárci poslali úzkokolejce čtyři miliony, na opravu podbíječky to Fikáčkovi nestačí
Za čtyři měsíce trvání sbírky pro úzkokolejku shromáždili příznivci čtyři miliony korun. Na opravu se sice nevybrala celá částka, ale úzkokolejka se ke kýženým devíti milionům velice přiblížila.
„Zbývající sumu se budeme dál snažit sehnat, protože pokud chceme jezdit i další sezony, bez podbíječky se na naší železnici opravdu neobejdeme. Zatím děláme všechno ručně a soustředíme se jen na to nejnutnější, víme však, že trať potřebuje do budoucna opravdu důkladnou opravu,“ stojí v prohlášení na sociálních sítích.
Celkem se do sbírky zapojilo 2 289 přispěvatelů, průměrná výše příspěvku činila 1 806,88 Kč. Nejvyšší příspěvek byl ve výši 111 111 Kč.
Majitel úzkokolejné dráhy Albert Fikáček ani samotná firma Gepard Express blíže neuvedla způsob, jakým hodlá získat částku pět milionů korun na opravu strojní podbíječky naprosto nezbytného stroje pro údržbu a opravu unikátní dráhy.
Majitel úzkokolejky Albert Fikáček otevřel expozici s názvem „Jindřichohradecká úzkokolejka“ v Poslanecké sněmovně. Záštitu nad akcí převzal poslanec Jan Bartošek, který výstavu osobně zahájil. Návštěvníci se mohli těšit z bohaté sbírky fotografií, historických dokumentů a autentických předmětů, mezi nimiž nechyběly dobové uniformy či legendární lepenkové Edmondsonovy jízdenky.
„Jindřichohradecká Úzkokolejka není jen souborem kolejí a pražců, je to tepna našeho regionu a symbol lidského umu, který nemůžeme nechat zaniknout,“ říká Jan Bartošek, poslanec Parlamentu ČR. „Jako rodák z Vysočiny a dlouholetý obyvatel jihočeského Jindřichohradecka jsem s úzkokolejkou prakticky vyrůstal. A bylo mi velmi líto, když přestala jezdit. O to větší radost mám, že jsme mohli unikátní příběh obnovy dráhy představit právě zde, na půdě Poslanecké sněmovny, a upozornit zákonodárce na význam zachování
technického dědictví pomezí jižních Čech a Vysočiny,“ dodává.
„Naším cílem je obnovit a udržet pravidelný provoz úzkokolejky na celé její původní trase a zajistit, aby i nadále sloužila jak místním obyvatelům, tak turistům z celého širokého okolí,“ řekl Albert Fikáček, majitel společnosti Gepard Express, která Úzkokolejku provozuje.
„Výstava ve sněmovně je pro nás důležitým milníkem. Chceme ukázat, že kombinace historických artefaktů a moderního přístupu je cestou, jak tento fenomén udržet při životě pro další generace. Každá vystavená fotografie a každá historická uniforma nám připomíná, že naše práce má cenu,“ vysvětluje Fikáček.
Úzkokolejka je jednou z nejvýznamnějších českých technických památek. Vlaky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice poprvé vyjely na konci října 1897. Ve směru na Obrataň začala trať sloužit o necelých devět let později, v roce 1906. Obě s úzkým, takzvaným bosenským, rozchodem 760 mm.
Pravidelný provoz na tratích z Jindřichova Hradce na jih do Nové Bystřice i na sever do Obrataně Gepard Express obnovil po více než třech letech letos na počátku dubna. Zajištění dopravní obslužnosti pro turistické vlaky si objednaly oba kraje, kterými Úzkokolejka projíždí – Jihočeský letos na provoz vlaků vyčlenil 12 milionů korun, Vysočina pak 9,5 milionu.

