Velev (Nemocnice Jihlava): Bez EU bychom lék na COVID-19 v Jihlavě neměli

Na konci září měla jihlavská nemocnice devatenáct pacientů, kterým podávala lék Remdesivir. Jednu dávku léku nacenil výrobce na 390 dolarů, tedy 9300 korun. Pro léčbu je jich potřeba podat šest balení během pěti dnů. 

„Remdesivir, nyní již pod obchodním názvem VEKLURY standardně používáme. Lék má stanovené indikace, tedy klinický stav pacienta, při kterém je možno podat elektronickou žádanku a po schválení si lék vyzvedneme ve FN BRNO. Zatím to fungovalo výborně.
Lék remdesivir je nasazován u pacientů s těžkým průběhem zánětu plic způsobeným virem SARS-CoV-2. Ve fázi, kdy začnou být závislí na trvalé dodávce kyslíku a bez něj neudrží dostatečnou oxygenaci. Ještě před tím, než musí být uvedeni do umělého spánku. Přesná kritéria užití stanoví a aktualizuje skupina COVID-19 při MZČR.
Zatím byl lék dostupný pro všechny, kdo byli indikováni. Lék nám byl dodán přídělem, ze zásoby řízené a nakoupené Evropskou komisí (EK). Na základě zhoršené epidemiologické situace, nám byla kvóta navýšena, takže zatím výpadek bezprostředně nehrozí,“ uvedl ředitel Velev.

Remdesivir byl původně vyvinut k léčbě hepatitidy C a poté byl testován proti viru Ebola a Marburg , ale pro všechny tyto virové infekce byl neúčinný.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů