Jihlava se snaží vytlačit menšinové akcionáře firmy Icom a Terni z Teniscentra

Statutární město Jihlava se snaží ovládnout městskou společnost Teniscentrum. Ve společnosti vlastní necelých devadesát pět procent akciií, společnosti poskytla zvýhodněné půjčky z městských peněz i příplatek mimo základní kapitál. U zvýhodněných půjček už zastupitelstvo města rozhodlo o odkladu splátek.

Město Jihlava má záměr odkoupit minoritní podíly akcionářů společnosti Teniscentra tak, aby získalo sto procentní podíl a mělo větší vliv na změnu portfolia společnosti a současně na možnost správy majetku ve vlastnictví města. O změně stanov a předmětu podnikání společnosti bude rozhodovat v budoucnu Zastupitelstvo města Jihlavy.

Podle informací Občasníku město Jihlava připravuje i proces „znárodnění“ Teniscentra, kdy vlastnictví podílů menšinových akcionářů přejde na město zaplacením hodnoty znaleckého odhadu. Náklady znaleckého odhadu jsou kolem čtvrt milionu korun, další soudní výdaje město Jihlava předpokládá na služby notáře a právníka.

Problémem bude přiměřenost protiplnění hodnotě akcií vytěsňovaných akcionářů, kterou musí město Jihlava jako hlavní akcionář zásadně doložit znaleckým posudkem, kterým znalec stanoví odhad hodnoty akcií. Vyvrátit, nebo naopak potvrdit správnost závěrů znalce obsažených ve znaleckém posudku pak v soudním řízení zpravidla nelze učinit jinak než prostřednictvím dalšího (či dalších) znaleckých posudků.

Přitom i renomovaní experti z oblasti oceňování podniků připouštějí, že znalci ve svých znaleckých posudcích mnohdy prezentují zcela odlišné představy o hodnotě akcií (výsledek ocenění je totiž vždy do značné míry ovlivněn subjektivním názorem znalce na řadu relevantních faktorů), což práci soudů dále komplikuje.

Menšinové akcionáře bude patrně zastupovat „právní specialista na jihlavský Magistrát“ advokát Jaroslav Homolka známý například jako obhájce obyvatel Tyršovy ulice ve sporech o výstavbu Horácké multifunkční arény. „Řekněme, že mám případ na stole a studuji další možný postup,“ uvedl advokát Homolka.

„Icom nevytlačujeme. S Icomem proběhla předběžná dohoda,“ sdělil ve stručné SMS-zprávě předseda představenstva společnosti Teniscentrum a jihlavský radní Vojtěch Prchal (ODS).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů