Velké stavební firmy studují možnost výstavby arény v Jihlavě

Přes pět desítek dotazů už zodpověděl jihlavský Magistrát k zadávacím podmínkám veřejné soutěže na výstavbu multifunkční arény.

. „Firmy se ptají na podrobnosti k projektu, který je složitý. A dokud se budou oprávněně ptát, musíme jim ze zákona odpovídat nebo upřesňovat,“ vysvětlil manažer výstavby Horácké multifunkční arény a jihlavský radní David Beke s tím, že dotazy přicházejí každé dva nebo tři dny.

Z položených dotazů stavebních firem lze usuzovat na zájem nejméně více stavebních firem. Rozpočet celé stavby je přes miliardu korun, dá se tak usuzovat, že zájem mají největší stavební firmy Česka.

HMA

Plány Jihlavy jako investora komplikují i těžko předvídatelné okolnosti: covid a válka na Ukrajině. „Nejenže covid zpřetrhal dodavatelské řetězce, ale omezil i zdroje lidské práce. Museli jsme proto loni dokumentaci arény upravovat. Potřebovali jsme tak delší dobu na její dodělání, což bohužel zapříčinilo první časový posun,“ uvedl David Beke.

Druhým problémem, se kterým nikdo nepočítal, je už zmíněná válka na Ukrajině. „Ta první problém pouze prohloubila. Válka má dopad například i na pracovní sílu. Muži, kteří by mohli stavět, jsou na Ukrajině a brání svou zem. Navíc řada základních komodit pochází z Ukrajiny jako například železná ruda,“ dodal jihlavský radní s tím, že souvislosti jsou ale mnohem širší.

Firmy, které připravují potencionální nabídku na výstavbu multifunkční arény se podle manažera výstavby Davida Bekeho pohybují ve velmi nestabilním prostředí a obtížně odhadují další ekonomický vývoj celé země. „Také budeme mít nového guvernéra České národní banky, máme vysokou míru inflace. To vše jsou vlivy, které firmy musejí do nabízené ceny promítnout a ještě spousty dalších věcí. Pravděpodobně tak budou muset cenu oproti základní soutěžené významným způsobem navýšit,“ podotkl.

Do výběrového řízení šlo město s rozpočtem 1, 30 miliard korun. Po jeho skončení předá veškeré podklady  Národní sportovní agentuře, která by na základě nich měla Jihlavě poskytnout dotaci ve výši 300 milionů korun. Zastupitelé už v minulosti schválili na stavbu Horácké multifunkční arény úvěr v maximální výši 600 milionů korun a od kraje je přislíbeno dalších 500 milionů.

Pokud by nabídky převýšily částku, kterou má město na projekt k dispozici, bylo by nutné svolat v létě mimořádné zastupitelstvo. To by rozhodlo o dalších krocích.


Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů