VÍME PRVNÍ: KDU-ČSL vyvolala politickou krizi v Jemnici

Sestavování koalice pěti subjektů v Jemnici zkomplikovalo vedení místní buňky KDU-ČSL. Podle dosud dojednaných dohod měla vedení města vytvořit pětikoalice ODS, SNK Jemnice, Mladí pro Jemnici, ANO a KDU-ČSL. Starostou se měl stát Pavel Nevrkla z ODS, místostarostou Jiří Kopr (SNK-Jemnice).

Široká koalice se starostou Nevrklou měla postavit do role opozice místní aktivisty a hnutí dosavadního starosty Miloně Slabého (Pro Jemnici).

Může jít o obrázek 6 lidem a stojícím lidem

Za lidovce měl být radním města Václav Vyhnálek (KDU-ČSL). Vyhnálek měl zájem o spolupráci v nově vznikající pětikoalici v Jemnici. Vyhnálek je jediným zastupitelem KDU-ČSL zvolených v podzimních volbách.

„Nemám o politické situaci v Jemnici žádné aktuální informace, místní politiku si řeší jednotlivé místní organizace samostatně,“ uvedl krajský předseda KDU-ČSL Vysočina Pavel Janoušek.

Může jít o obrázek text, kde se píše KDU-CSL CSL STANOVISKO VÝBORU MO KDU ČSL JEMNICE NESOUHLASÍME S JEDNÁNÍM, KTERÉ PROBEHLO DO TÉTO CHVÍLE VČETNE VZNIKLÉHO MEMORANDA. ZA TÉCHTO PODMÍNEK NEVSTOUPÍ N� ZVOLENY ZASTUPITEL DO KOALICE S ODS A SNK V JEMNICI. NESOUHLASÍME SE ZÜSOBY JEDNÁNÍ A CHOVÁNÍ V PREDCHOZÍM VOLEBNÍM OBDOBÍ. PODSTATNÉ JSOU I PODEZRENÍ A NÁZNAKY VAZEB, KTERÉ MÉSTU ŠKODÍ.

„Prohlášení KDU-ČSL bylo pro mě velkým prohlášením. Věřím však, že budoucím jednáním budeme schopni najít společnou řeč,“ uvedl předseda ODS Jemnice a kandidát na starostu Pavel Nevrkla.

O politické krizi způsobené postojem místních lidovců by měla okamžitě jednat celá pětikoalice.

„Jsem v šoku, je to pro mě špatná zpráva. Na něčem jsme se dohodli a najednou to neplatí,“ řekl předseda Sdružení nezávislých kandidátů Jiří Kopr.

“ Jsem znepokojen nekorektním jednáním vedení KDU-ČSL v Jemnici. Minulý týden nadšeně memorandum o společném povolebním postupu sdíleli a nyní s ním, dle jejich dnešního prohlášení, nesouhlasí. V zastupitelské demokracii je však zastupitel ten, kdo svým hlasem rozhodne, nikoli strana,“ uvedl předseda spolku Mladí za rozvoj Jemnice Martin Doucha.

Situace hrozí patem. V nově zvoleném jedenadvacetičlenném zastupitelstvu má koalice i opozice po deseti zastupitelích. Rozhodovat tak může tichá podpora koalici vedené ODS od komunistického zastupitele Hopiana. Hopian nemůže být členem koalice v Jemnici vedené ODS už vzhledem k celostátnímu zákazu spolupráce ODS s KSČM.

Vyjádření místních politiků zjišťujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů