Památkářům se nelíbí nedostatečná péče státu o Vysoký most
Národní památkový ústav zaslal podnět Městskému úřadu Velké Meziříčí k zahájení správního řízení ve věci zabezpečení Vysokého mostu proti pronikání vlhkosti.
Vysoký most býval nejvyšším mostem království českého. Na základě strohých písemných zpráv se dá výstavba mostu zařadit do roku 1593 – autorem byl stavitel Antonín Vlach, stál osm tisíc zlatých a sloužil pro potřeby silnice mezi Brnem a Jihlavou. Poslední vozidla po něm projela za Protektorátu Čechy a Morava, kdy byla postavena nová silnice o několik stovek metrů dál.
Dnes kulturní památka stojí na okraji městské skládky, pro turisty není atraktivní. Po sporech o vlastnictví určil soud jako majitele stát, který se musí postarat o opuštěné stavby z moci úřední.
O Vysoký most má dnes pečovat Česká republika jako stát, majitelem je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Most je pro náš úřad nepotřebný, přímo ze zákona do něj nemůžeme investovat nad rámec zcela základní údržby (například jsme už několikrát odstraňovali nálety a zabezpečovali most proti vniknutí osob). Na rozdíl například od obcí také nemůžeme čerpat dotace na rekonstrukci, proto se mostu snažíme najít nového majitele. V souladu se zákonem o majetku státu jsme nejprve nabídli most všem organizačním složkám státu, žádná z nich však o převzetí mostu neprojevila zájem. Jedná se o kulturní památku, proto jsme jej nabízeli i Národnímu památkovému ústavu nebo Ministerstvu kultury. Zájem však žádná státní instituce neprojevila. Následně se proto ÚZSVM obrátil na obec Petráveč a město Velké Meziříčí se žádostí o vyjádření k možnosti bezúplatného převodu této kulturní památky, a to především z důvodu budoucí rekultivace skládky, v jejímž prostotu se most nachází. Ani oslovené obce i most zatím zájem neprojevily,“ uvedla mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Michaela Tesařová.
Městský úřad ve Velkém Meziříčí může ve správním rozhodnutí udělit státu i citelnou finanční pokutu za nedostatečnou péči o kulturní památku.