VÍME PRVNÍ: Křesťanští uprchlíci z Iráku míří do Jihlavy!

Praha, 7. ledna 2016 – Nadační fond Generace 21 již má po dohodě s Ministerstvem vnitra ČR hotový rámcový plán pro přijetí křesťanských uprchlíků a začíná jej realizovat. Iniciativa nadačního fondu se může uskutečnit díky osobní podpoře premiéra Bohuslava Sobotky a české vlády, která 14.12. 2015 o přijetí uprchlíků rozhodla.

Harmonogram příletu

První skupina uprchlíků zamíří do ČR pravděpodobně v poslední dekádě měsíce ledna. Přesné datum není v tuto chvíli určeno, nadační fond zvažuje jak možnost přepravy komerční linkou, tak pronájem leteckého speciálu. Termín a způsob přepravy nadační fond oznámí, jakmile bude určen. Další skupiny budou následovat postupně vždy po několika týdnech.

Umístění

Po příletu projdou všichni uprchlíci krátkým, několikadenním přijímacím řízením v uprchlickém zařízení v Zastávce u Brna. Poté budou po dobu nejméně 6 měsíců bydlet po skupinách v jednotlivých velkých městech (nejdříve společně a po několika týdnech v bytech poskytnutých partnery projektu), kde jim nadační fond zajistí intenzivní integrační podporu – výuku jazyka, českých reálií atd. Veškeré náklady, včetně ubytování, hradí nadační fond a jeho partneři. Následně po obdržení azylu budou mít přijatí lidé možnost se ucházet o práci a případně se za prací přestěhovat po jednotlivých rodinách na další místa v ČR. I tato fáze proběhne na náklady a pod záštitou nadačního fondu, který bude nadále uprchlíkům poskytovat ubytování a integrační služby. Zároveň přijatým křesťanům v této fázi pomohou podporovatelé nadačního fondu. S jejich přijetím a začleněním také budou pomáhat jednotlivé křesťanské komunity v příslušných místech.

První skupina uprchlíků, která přiletí na konci ledna, zamíří do Jihlavy. V této první skupině bude přibližně 30 osob, které z táborů v Erbílu uprchly do Libanonu. Jde většinou o lidi, kteří již mají přiznaný statut mezinárodních uprchlíků dle UNHCR. Skupina je složena ze 7 rodin se, se 14 dětmi ve věku do 14 let, z toho osmi v předškolním věku. Ve skupině je polovina žen a polovina mužů. O uprchlíky se postará Nadační fond, zajistí a uhradí jim ubytování, životní potřeby i integrační služby.

„Město Jihlava je pak připraveno pomoci několika rodinám uprchlíků křesťanského vyznání. Doufáme, že tyto lidi, kteří přišli nejen o všechen majetek, ale také často o členy rodin, dobře přivítáme a pomůžeme jim znovu začít,“ uvedl po dnešním jednání Rady města Jihlavy primátor města Rudolf Chloupek.

Jednání o umístění do dalších měst probíhají, nadační fond bude o výsledcích informovat, jakmile padnou příslušná rozhodnutí. Pro první zhruba půlroční fázi by se mělo jednat o Prahu a 4-5 krajských měst.

„Cítíme podporu pro naši aktivitu od většiny lidí v naší zemi, stejně jako průřezově skrz celé politické spektrum. Doufáme, že irácké křesťany dobře přijmeme, pomůžeme jim překonat prázdnotu a beznaděj a přivítáme je jako naše nové sousedy,“ říká ředitel Nadačního fondu Jan Talafant.

fb

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů