VÍME PRVNÍ: Senecura oznámila problémy s financováním Domova pro seniory Humpolec

Kraj Vysočina obdržel oficiální oznámení o finančních problémech společnosti Senecura s provozováním Domova pro seniory v Humpolci. SeneCura je od roku 2015 součástí francouzské skupiny ORPEA. Se 798 ošetřovatelskými a zdravotnickými zařízeními a zhruba 82 838 lůžky ve Francii, Belgii, Německu, Španělsku, Itálii, Portugalsku, Švýcarsku, Polsku, České republice, Číně, Brazílii a Rakousku je lídrem v oblasti poskytování sociální péče seniorům.

Akcie společnosti Orpea se v roce 2022 propadly o 93 % poté, co vyšly najevo možné nekalé praktiky v jejích pečovatelských domech. Francouzská policie provedla razie v pečovatelských domech Orpea loni v listopadu, zatímco nezávislý audit našel důkazy o finančním pochybení.

Domov Senecura Humpolec s více než dvěma stovkami lůžek je prvním PPP projektem v oblasti sociálních služeb v České republice. Před rokem Domov oficiálně otevřeli kromě hejtmana Schreka také radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Jan Tourek, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký, starosta Humpolce Karel Kratochvíl. Za společnost SeneCura se zúčastnili CFO skupiny SeneCura Dita Chrastilová pro region střední a východní Evropy (CEE), COO skupiny SeneCura pro CEE Markus Schwarz, provozní ředitelka skupiny SeneCura v ČR Věra Husáková a ředitel SeniorCentra Humpolec Jiří Vlček.

Projekt je první svého druhu v oblasti sociální péče. Zařízení patří Kraji Vysočina, náklady na jeho vybudování a závazek provozovat domov pětadvacet let ale nese společnost SeneCura. Domov je tedy součástí krajské sítě sociálních služeb, poplatky se tudíž nijak neliší od ostatních krajských zařízení.

Podstatou PPP projektů je dlouhodobý smluvní vztah mezi veřejným zadavatelem a soukromým partnerem. V případě Domova pro seniory Humpolec jde o pětadvacetiletý smluvní závazek o zajištění veřejné infrastruktury nebo služby, ve které soukromý partner nese významné riziko a odpovědnost za řízení projektu, a jeho odměna je přímo spojena s jeho výkonem.

„Mohu potvrdit, že Kraj Vysočina vstoupil v jednání s koncesionářem o podmínkách, které byly sjednány v rámci koncesní smlouvy u projektu Senior Rezidence Humpolec. Koncesionář SeneCura Senior Centrum Humpolec s.r.o. vyzval vedení Kraje Vysočina k jednání z důvodu nastalých externích okolností, které dle názoru koncesionáře významně ovlivňují ekonomiku provozu předmětu koncese,“ řekl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Požadavek na dofinancování PPP projektu z veřejných financí se již řeší na hejtmanství Vysočiny.

„Kraj Vysočina nemůže bezdůvodně navyšovat výdaje dané vysoutěženou koncesní smlouvou“, řekl předseda Finančního výboru Kraje Vysočina Martin Kukla (ANO).

Moderní SeniorCentrum SeneCura disponuje celkovou kapacitou dvě stě lůžek. Po dokončení se do něj přestěhovali klienti ze dvou dosluhujících domovů v Humpolci.

„Aktuálně se k této věci nebudeme vyjadřovat,“ uvedl mluvčí firmy Senecura Filip Moravec.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů