Nížkovem kolují petice pro a proti výstavbě větrných elektráren ČEZu

Dvanáct kilometrů od Žďáru nad Sázavou leží obec Nížkov s necelou tisícovkou obyvatel čeká složité rozhodování o nabídce společnosti ČEZ na výstavbu asi patnácti větrných elektráren. Přesný počet není stanoven. Obcí kolují hned dvě rozdílné petice: jedna proti výstavbě větrných elektráren v papírové podobě a druhá v on-line prostředí na internetu.

Nížkov je sedm kilometrů od Přibyslavi a leží v zájmovém území společnosti ČEZ – mikroregionu Přibyslavsko. V mikroregionu Přibyslavsko se připravuje spolupráce místních samospráv při výstavbě větrného parku s více než třiceti větrnými elektrárnami.

O obsahu petici proti výstavbě větrných elektráren v Nížkově není nic bližšího známo, podpisové místo je v místním obchodě. Online petici lze dohledat a podepsat na známém petičním serveru.

„Pravda je, že moderní větrné elektrárny jsou technologicky pokročilé, šetrné k životnímu prostředí a přinášejí mnoho výhod. Jsou spolehlivé, minimalizují emise skleníkových plynů a poskytují levnou energii. Jsou snáze regulovatelné. Podporují soběstačnost regionu. Větrné farmy nemají tak devastující účinky na ekosystémy jako těžba uhlí nebo ropných ložisek. Vnímání v krajině je pochopitelné, ale velmi individuální. Solární systémy na budovách nabízí efektivní využití plochy,“ píše se v online petici.

„Uhelné elektrárny jsou jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Přispívají k zdravotním problémům a klimatickým změnám. Dále představují riziko pro místní komunity a ekosystémy. Podporují migraci obyvatel postižených klimatickou změnou. Jde o přesunutí problému mimo oči zdejších obyvatel a ničení přírody v jiném koutu krajiny. Nechceme u nás další důl a elektrárnu Turów,“ pokračuje petice na podporu výstavby větrných elektráren v Nížkově.

Starosta Nížkova Bohuslav Musil v debatě se zástupci ČEZ Obnovitelné zdroje po veřejné prezentaci. Hlavní vyjednavač ČEZ Obnovitelné zdroje Petr Elfmark Bartoš vpravo.

V Nížkově už proběhla veřejná prezentace záměru společnosti ČEZ, její hlavní vyjednavač Petr Elfmark Bartoš byl viditelně překvapený existencí hned dvou petic v malé obci na Žďársku.

„Určitě bych si obě petice rád přečetl. Dosud jsem neslyšel nic konkrétního o petici ve prospěch výstavby větrných elektráren,“ uvedl vyjednavač společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Petr Elfmark Bartoš.

V patnáctičlenném zastupitelstvu Nížkova má nadpoloviční většinu hlasů Sdružení nezávislých kandidátů, pět zastupitelů má KDU-ČSL, dva zastupitelé jsou za KSČM. Do zastupitelstva se dostali zástupci všech kandidujících subjektů.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů