Vysočinu čeká střet zájmů měst a Kraje o budoucnost dopravní politiky

Čtveřice velkých měst z východní části Vysočiny deklarovala zájem společně prosazovat své zájmy v oblasti veřejné dopravy. Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Bystřice nad Pernštejnem a Třebíč vytvořili Memoradum o tarifním propojení s dopravním systémem Jihomoravského kraje.

Za vznikem Memoranda je především snaha udržet dopravní spojení s Brnem i na úkor spojení s krajským městem Vysočiny.

Snaha městských politiků Vysočiny prodat obyvatelům Vysočiny brněnskou jízdenku na cestě za zaměstnáním a řešením každodenních problémů.

Pro krajskou politiku Vysočiny je snaha o tarifní propojení měst Vysočiny se sousedním krajem důležitým signálem o významu Brna a Jihlavy pro řešení každodenních starostí obyvatel východní části Vysočiny. Z regionů Třebíčska a Žďárska se jezdí do krajského města Brna.

Snaha o tarifní propojení je tak důkazem významu Brna pro celou východní část Vysočiny. Brno je stále pro tuto část krajským městem, kam cesta trvá stejně dlouho jako do Jihlavy. Navíc Brno jako město má tarifní integraci městské dopravy s krajskou dopravou jižní Moravy. Stačí jediná jízdenka.

Při zavedení tarifní integrace východní Moravy s jihomoravským krajem pak stačí jediná denní jízdenka za cenu dvou stokorun na vyřešení potřeb občanů. Z Novoměstska je návštěva Jihlavy spojena hned s několika přestupy mezi vlaky. Přímé vlakové spojení chybí.

Tarifní integrace východní Vysočiny s jižní Moravou může znamenat příští velké problémy krajské politiky. Lidé se naučí ještě více cestovat do Brna jako krajského města. Útlum dopravního významu krajské metropole Vysočiny na úkor Brna krajští politici Vysočiny jen těžko připustí.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů