Žďár čeká rekonstrukce čističky odpadních vod za stovky milionů korun. Kde na to vzít?

kruh vodaNovou výstavbu a rozvoj Žďáru nad Sázavou brzdí limity možností čističky odpadních vod. Například velké investory se zájmem o výstavbu výrobního areálu bude muset město odmítnout pro nedostatečnou kapacitu kanalizace a čističky odpadních vod.

„Nové Město má po rekonstrukci čističky, Velké Meziříčí má po rekonstrukci čističky, čeká nás rekonstrukce čističky ve Žďáru nad Sázavou,“ řekla předsedkyně žďárského Svazu vodovodů a kanalizací Dagmar Zvěřinová.

Zvěřinová je dlouholetou bývalou starostkou Žďáru nad Sázavou, v současném zastupitelstvu je v opozici. Ve vedení Svaku Žďársko zůstala i po skončení mandátu žďárské starostky, zastupuje zájmy sousední obce Jámy. V minulosti byla obec Jámy spravována Městským úřadem ve Žďáru (1980-1992).

Celková rekonstrukce žďárské čističky vyjde podle prvních odhadů na částku kolem dvou set milionů korun. „Pokud chceme stihnout současné dotační tituly, pak musí být v roce 2020 postaveno,“ řekla Zvěřinová.

Žďárskou čističku odpadních vod používají i okolní obce. Na modernizaci čističky bude v první fázi potřeba několik desítek milionů korun. Zaplatí modernizaci pouze Žďár nebo i okolní obce?

„Jistý princip solidarity by měl být zachován. Žďár zaplatí supervětšinu peněz do rekonstrukce, ostatní obce by se měly spolupodílet,“ řekl místopředseda Žďáru nad Sázavou Josef Klement (KDU-ČSL).

Podrobnosti zjišťujeme.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů