(FOTO) Jihlava obvinila firmu Kronospan z nepovolené výstavby výrobní linky

Statutární město Jihlava publikovalo na sociální síti závažné obvinění průmyslové firmy Kronospan. Kronospan je nadnárodní korporace, která vyrábí velkoplošné materiály na bázi dřeva. Její závody se nachází ve státech světa, zaměstnávají přes 14000 lidí. Firmu založila rodina Kaindl v roce 1897 v Lungötzu u Salzburgu.

Podle tvrzení města Jihlavy začaly bez vědomí a povolení stavebního úřadu stavební práce na výstavbě linky pro výrobu OSB desek.

Podle informací Občasníku může jít o částečnou změnu surovinové základny pro výrobu OSB desek, kdy má být místo rostlého dřeva zpracováno recyklované dřevo. Nedojde ke změně celkové stávající kapacity výroby. Má ovšem dojít k významné změně technologií – ke změně ve stávající technologii přípravy třísek a ve stávající technologii výroby OSB desek. Nepředpokládá kumulace s jinými záměry v okolí, která by měla významně negativní vliv.

Základní změnou výrobní technologie bude, že veškerá manipulace s recyklovaným dřevem, vyjma skladování, bude probíhat v uzavřené budově (ve stávajících podmínkách je manipulace prováděna na volné ploše). Vykládka recyklátu bude prováděna v hale do hlubinného řetězového dávkovacího dopravníku, vynášejícího vyložený recyklát do drtiče. Recyklátové dřevo bude drceno na štěpku, ta bude velikostně roztříděna, malá frakce bude využita při výrobě DTD (dřevotřískové desky), vhodná frakce pro výrobu OSB desek bude dopravena do nového sila o objemu 75 m3 pro rovnoměrné dávkování do třídícího zařízení. Nové třídicí zařízení sestává z třídiče magnetických kovů, nemagnetických kovů a minerálních příměsí. Všechny přesypy mezi dopravníky a válcovými třídiči budou odsávány čtyřmi odsávacími místy s výkonem 33 200 m3 /h. Po vyčištění bude štěpka uskladněna ve dvou stávajících silech.

S počátkem výstavby počítala firma Kronospan v květnu 2019, linka měla být spuštěna od podzimu 2019.

AKTUALIZOVÁNO: Reakce firmy Kronospan jako dokument přímo zde.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna