HOUSING FIRST: Škarkova „záchranná“ archa pro totální bezdomovce koaličně podpořena

Koalice na jihlavské radnici se podle informací Občasníku shodla na nasazení metody „HOUSING FIRST / Bydlení především“ pro řešení problému bezdomovců v metropoli Vysočiny. A nebylo to nic jednoduchého, politické jednání trvalo déle než hodinu.

Radní Daniel Škarka může pokračovat v práci na vytvoření „záchranné archy“, na kterou se nalodí šest až dvanáct rodin bezdomovců. Ti budou zachráněni před životem na ulici často zkaženým závislostí na alkoholu a drogách a pomocí „záchranné archy“ budou radním Škarkou přesídleni do městských bytů Jihlavy. Bezdomovci získají záchranu losováním, což je i jeden z důvodů pro zvážení politické i morální podpory. Nebude pomoženo všem bez rozdílu, ale jen vylosovaným. Kdo bude losovat podporu pro bezdomovce se dosud neví.

Podobný projekt ztratil v Brně politickou podporu vedení města a Brno v něm nebude pokračovat. Přesto je brněnský „Housing first“ vzorem pro aktivisty ve vedení města Jihlavy navzdory finančním ztrátám, které projekt vygeneroval v Brně.

Filozofie metody „HOUSING FIRST / Bydlení především“ spočívá v rychlém přesídlení bezdomovců do nových bytů a následném řešení závislosti na alkoholu se snížením užívání drog. Zlepšuje se tím duševní i tělesné zdraví bezdomovců i sociální integrace.

Do „záchranné archy“ se mohou dostat výhradně lidé ze seznamu bezdomovců, který bude teprve sestaven ve spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Zmapování situace bezdomovců v Jihlavě bude stát kolem dvou až tří milionů korun, spoluúčast města bude ve výši pouhých pěti procent. Zbytek pokryje evropská dotace.

 Vzorem pro Jihlavu je Brno, kde bylo před několika lety vylosováno k podpoře padesát ze zhruba čtyř set rodin ohrožených bezdomovectvím. Projekt „Housing first / Bydlení především“ byl v Brně usilovně podporován aktivisty z uskupení „Žít Brno“, kteří se do zastupitelstva města už nedostali.

Bezdomovci v projektu „Housing first“ nemusí prokazovat zdrženlivost vůči alkoholu a drogám, podpůrné bydlení je jim poskytnuto okamžitě. Bezdomovci se stávají skutečnými vlastníky bytů a je pouze na nich, zda si bydlení udrží.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna