Kraj Vysočina usiluje o převzetí speciálního školství Jihlavy

Jedním z hlavních témat politických rozhovorů o vztazích a možnostech spolupráce Kraje Vysočina a Statutárního města Jihlavy v oblasti školství je otázka integrace Speciálního pedagogického centra (SPC) Jihlava pod krajem zřízené Speciální pedagogické centrum Vysočina.

Jihlavské centrum se stará o děti s mentálním, tělesným, řečovým, sluchovým a zrakovým postižením, děti se souběžným postižením více vadami a děti s poruchami autistického spektra.

Učitelé a speciální pedagogové se starají o vzdělání asi šesti stovek jihlavských dětí v různém stupni postižení. Plus patnáct stovek mimo jihlavských dětí.

Speciální pedagogická centra v ostatních bývalých okresních městech Vysočiny kraj Vysočina už před několika lety Kraj Vysočina integroval do jediné instituce s celokrajskou působností. Pro tuto celokrajskou instituci Kraj Vysočina upravuje prostory naproti jihlavskému Domu Legionářů nedaleko městského nádraží.

Kraj by v rámci změn rád převzal i činnost Speciálně pedagogického centra (SPC) v Jihlavě, které však zřizuje jihlavský magistrát jako součást Mateřské školy Demlova. Jde především o speciální pedagogy, které by Kraj Vysočina získal do svých služeb jako stálé zaměstnance.

Minulé vedení města Jihlavy v čele s primátorem Rudolfem Chloupkem snahy Kraje Vysočina o integraci striktně odmítalo.

Téma integrace speciálního školství krajského města a kraje Vysočina otevřeli krajští radní v polovině ledna na jednání s radními města Jihlavy. Zdá se, že nové vedení města v čele s primátorkou Karolínou Koubovou, se staví ke krajským požadavkům vstřícněji než minulé vedení města.

Ovšem i nové vedení krajského města si uvědomuje rizika vzniku možné nespokojenosti rodičů s poklesem kvality speciálního školství Jihlavy převedením pod křídla kraje Vysočina.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna