Továrna TATRA léčí nemocné sypače po desítkách. Papírově.

MIROSLAV MAREŠ

Starosti s technickým stavem vozidel zimní údržby značky Tatra nebudou mít dlouhého trvání. „Problém přetížení přední nápravy se dá vyřešit administrativně, protože technická nosnost nápravy při použití pneumatik se širším profilem je ve skutečnosti přes devět tun, což je dostačující. Tatra jako výrobce tedy přezkoumá technické průkazy tatrovek,  které jí pošle krajská správa silnic, a pošle je zpět s oficiálním stanoviskem, že údaj v technickém průkazu (maximální nosnost přední nápravy) je možné zvýšit při splnění dalších podmínek, tedy zejména správných pneumatik. Úředník krajské správy silnic pak může jít na městský úřad, který zapíše změnu do techničáku. Sypač Tatra je pak nejen technicky, ale i papírově v pořádku a může se vrátit na silnici. A o to nám jde především. Nechceme se hádat s krajem nebo správou silnic. Chceme mít spokojeného uživatele, „ nastínil řešení mluvčí Tatry Andrej Čírtek.

Začala „papírová“ léčba

Z Krajské správy a údržby silnic Vysočina teď posílají do Kopřivnice technické průkazy v zásilkách po deseti. Úředník automobilky průkaz zkontroluje a vydá odborné stanovisko pro vystavení nového technického průkazu. Vše orazítkuje a pošle zpět na Vysočinu.

Starosti s předními nápravami

Problémy se sypači Tatra se objevily po kontrolním vážení vozidel. Nesoulad byl především u maximálního zatížení přední nápravy, která v zimě nese těžký pluh na prohrnování silnic.  Ukazuje se, že tyto problémy umí kopřivnická automobilka vyřešit úřední cestou, kdy specialisté automobilky odsouhlasí vyšší zatížení přední nápravy. Na základě souhlasného stanoviska výrobce pak úřady vystaví vozům Tatra nové technické průkazy.

Náměstek Joukl: nové pneumatiky za miliony

Výměna pneumatik za širší jde podle náměstka pro dopravu Libora Joukla realizovat jen u části vozů značky Tatra. „A i u těch se bavíme o částce 3,7 milionu korun. Kdo to zaplatí, když to mělo být dodáno rovnou?,“ podotkl náměstek Joukl. U části vozidel ale nejde využít jednoduché „papírové“ řešení. A pak tu jsou problémy s vozidly jiných značek jako Š-706, Liazky nebo trojice  vozů Mercedes Unomog. „Tam se bavíme o částce řádově vyšší než u Tatrovek,“ dodal náměstek Joukl. U Liazek a Š-706 se nevyplatí vzhledem k jejich stáří financovat rozsáhlejší úpravy, ale budou se muset vyřadit.

Co číst dál?

 Zastavte Tatrovky! Sypače Tatra nesmí na silnice, musí na vážení

Kauza „Sypače na Vysočině“: souhrn lednových událostí

Starosti se sypači: červenou kartu má třiatřicet strojů

 

 

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna