VÍME PRVNÍ: Zastavte Tatrovky! Sypače Tatra nesmí na silnice, musí na vážení

MIROSLAV MAREŠ

Radlice, nástavby a podvozky některých zimních sypačů jsou v nevhodné konfiguraci. Tatry musí na kontrolu, Iveco a Mercedesy jezdí a udržují sjízdnost silnic Vysočiny.

Speciální nákladní automobily značky Tatra 815 (sypače) musí na mimořádné kontrolní převážení hmotnosti, zda s nákladem i bez nákladu splnují udaje výrobce v technickém průkazu. „V tuto chvíli bylo zkontrolováno jedenáct vozů. Neprošlo osm z osmi náhodně kontrolovaných Tater,“ uvedl náměstek pro dopravu Libor Joukl. Vozidla cestáři postupně stahují z údržby silnic a posílají na kontrolní vážení.

První varovné výsledky
Cestáři už ohlásili vedení kraje Vysočina předběžné výsledky. Například jeden z kontrolovaných prázdných prázdný sypačů Tatra 815 se zdviženou radlicí překračuje o více než tunu nejvyšší povolenou zátěž na přední nápravu. Naložená tatra se zdviženou radlicí pak překračuje
povolené údaje o zátěži na přední nápravě o více než dvě tuny.

Posudek dopravní fakulty
Cestáři kraje Vysočina si také nechal vypracovat znalecký posudek do pardubické Dopravní fakulty Jana Pernera. „Z hlediska poskytování jakýchkoli dalších informací týkajících se předmětných posudků, a znalecké činnosti obecně, jsme vázáni mlčenlivostí,“ sdělil děkan fakulty Ivo Drahotský. Děkan Drahotský pouze naznačil, že šlo o posudky pro Krajskou správu a údržbu silnic.

————
Vozidlo Tatra 815 vybavené příslušenstvím pro zimní údržbu silnic a se
zdviženou radlicí již samo o sobě překračuje největší povolenou
hmotnost na přední nápravu. Tento stav se u některých ještě zhorší po naložení
posypovým materiálem. Přední náprava je přetížena i když u naloženého
vozidla je radlice spuštěna dolů a většina hmotnosti radlice je
přenášena na vozovku přes kola radnice.
————–

Náměstek Joukl: Tatry na kontrolu!
Znalecké posudky z kterých  vyplývá nevyhovující stav části těchto vozidel zejména z hlediska nevhodného uspořádání či technického řešení nástaveb se dostala na pořad jednání prosincová rady kraje. Zároveň šla z Vysočiny okamžitá výstraha na ostatní kraje České republiky.

Severní Morava: bez problémů
„Správa silnic Moravskoslezského kraje jako uživatel vozidel Tatra 815 v běžné a zimní údržbě silnic nezaznamenala zásadní problémy, které byly naznačeny ve zprávě z kraje Vysočina, a které by zásadním způsobem bránily technologickému využití těchto vozidel,“ sdělila
mluvčí Moravskoslezského kraje Petra Špornová.

ROZHOVOR: Náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl popsal problémy se sypači
Tatra při zimní údržbě.

– Jak Kraj Vysočina zjistil problémy se sypači?
Tím jak vznikla spíše mediální kauza s dalším nákupem nových sypačů (IVECO – pozn.red,), tak se prověřovala situace kolem zadávání veřejných zakázek. I kolem  kontroly veřejných zakázek.Nechali jsme prověřit výběrová řízení od let 2006 do dneška.

– Co se kontrolovalo?
Kontrolovala se zadávací dokumentace a výsledek. Mimo jiné byla v zadávacích podmínkách maximální přípustné zatížení přední nebo zadní nápravy. Správa silnic nechala prověřit vzorek vozidel z jednotlivých dodávek.Vedení silničářů silnic kromě vypisování veřejných zakázek má
veřejné zakázky i kontrolovat.Včetně toho, co jim dodají.

– Kontrolovali se všechny typy sypačů?
Cestáři nechali zvážit jak IVECO tak Mercedes a Tatru. Jak v modifikacích 4×4, tak 6×6. Mercedesy nebyl problém. IVECO nebyl problém. U Tater byl problém: osm z osmi vozidel neprošlo. Šlo o přetížení přední nápravy a v některých případech i zadní nápravy.

– Kdy docházelo k přetížení?
U některých vozidel Tatra už ve chvíli, kdy vozidlo bylo prázdné. Šlo o výrazné přetížení mnohdy o dvacet až pětadvacet procent. Ve chvíli, kdy do nástavby byl nasypán posypový materiál, tak docházelo k přetížení zadní nápravy.

– Co se dělo po zjištění problémů?
Správa a údržba silnic nám to oznámila jako nález. Dostalo se to na dopravní komisi i na prosincovou radu kraje. U některých Tater bylo přijato opatření, že nebudou vůbec vyjíždět. Některé Tatry budou vyjíždět bez přední radlice, budou sloužit pouze k posypu vozovky. Když bude třeba plužit, pojede traktor.

– Jaká je souhrnná situace vozového parku sypačů?
Před šesti lety bylo asi dvě stě vozidel Tatra, celkově jsme  platili za opravy asi třicet milionů ročně. Dnes máme asi stopadesát vozidel. Jezdíme sto devatenáct okruhů při údržbě. Cílový stav je mít dvacet vozidel je v rezervě, protože každé vozidlo musí do někdy servisu. Máme 63
vozidel IVECO, které vyhovují. 11 vozidla Mercedes, které vyhovují. Zbytek jsou Tatry. Osm z
osmi kontrolovaných Tater neprošlo.

– Co se bude dít dál?
Tatry půjdou na váhy. Na zvážení. Jedna věc je okamžité opatření, druhá věc je co dál. Některá auta jezdí dál, jen třeba bez radlice. Ke každému vozidlu bude přistupováno individuálně. Probíhají i jednání s Tatrou jako výrobcem.

– Dá se to vyřešit?
Některé věci jsou řešitelné více způsoby. Některé Tatry jezdí zatím bez pluhů, některé Tatry vozí méně posypu v nástavbě. Místo velkých šípových pluhů  budou třeba vozit menší pluhy. Ale zase je nemůžete s menšími pluhy poslat do sněhových jazyků. Neprohrnuly by to.

– Co letošní zima?
Správa a údržba silnic musela přijmout takové podmínky, aby neporušovala podmínky dané Zákonem o provozu na pozemních komunikacích a zároveň zajistila zimní údržbu.Vozidla musí na kontrolu, zda zatížení náprav odpovídá údaji v technickém průkazu.

– Jak dlouho bude trvat kontrola?
Asi do konce ledna. Záleží na vyjádření dodavatelů vozidel a nástaveb, zda a za kolik to dokáží upravit. Musí se udělat posouzení, jestli se to vyplatí.

– Možná by šlo získat ministerskou vyjímku na zatížení sypačů?
Pokud se výrobce vyjádří, že při snížené rychlosti může být zátěž místo osmi tun devět tun, pak má smysl jednat s ministerstvem dopravy. Na zvýšenou zátěž  vozidla ale musíte mít zase adekvátní pneumatiky. Výrobce si certifikoval vozidlo, tak si myslím, že by měl sám výrobce
žádat ministerstvo o vyjímku a neměl by to dělat Kraj Vysočina nebo Správa silnic jako provozovatel. Problém se ale asi bude týkat obecně všech tatrovek. Musíme počkat
na výsledky kontrolních vážení a měření.

– Mohou tedy sypače v zimní kalamitě sypat silnice?
Ve chvíli, kdy vozidlo nesplňuje podmínky provozu na pozemních komunikacích, pak ho nemůžete použít ani za kalamitního stavu. Vozidla, co splňují, takže IVECO a MERCEDESy máme nasazeny na silnicích I.a II. tříd. K Tatrám musíme přistupovat individuálně.

– Dá se odhadnout kolik bude stát finanční řešení situace?
Nedá. Mohou to obecně být i miliony nebo desítky milionů. V tuto chvíli to nevím. Předběžný odhad ceny přední nápravy je asi čtyři sta tisíc plus montáž.Výrobce zatím neřekl, zda je vždy technicky možná výměna u všech vozů. Může to celkově stát i šest set nebo osm set tisíc za opravené auto. Někdy je vhodnější vzhledem ke stáří vozidlo vyřadit. Nový sypač je cenově až pět milionů. Každé číslo je pouze odhad.

– Jsou sypače v záruce?
Už ne. Ve chvíli, kdy se podíváte do podmínek výběrového řízení a do technického průkazu, tak nebyly naplněny podmínky výběrového řízení. Ale to je věcí právního posouzení. Od výsledku kontrolního vážení se asi bude odvíjet kontrola výběrového řízení, dodávky a zodpovědnosti. Prověřovat se bude i případné promlčení. Týká se to aut nakoupených před rokem 2009.

– Sypače doteď jezdily spolehlivě?
Mohlo dojít k tomu, že poruchy nikdo nespojoval s přetěžováním vozidel. Záleží i na technických  záznamech o poruchách. Asi by se alevědělo, kdyby přetížení vozidla bylo příčinou dopravní nehody. To by se zjistilo. Znalecké posudky se doteď nedělaly.

– Kraj Vysočina poslal výstrahu celé republice….
Jestliže zjistíte, že osm z osmi vozidel nevyhovuje tomu, co má napsané v technickém průkazu, tak je minimálně kolegiální nebo přímo nutné to oznámit ostatním krajům. Záleží na nich, co udělají. Oznámili jsme to také výrobci a dodavateli nástaveb.

– A odezva z krajů?
Písemně u mě nic.

Kauza pokračuje tady: http://www.obcasnik.eu/diagnoza-pro-sypace-problemy-s-nastavbami-se-cekaji-az-se-ctyricitkou-vozu/

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna