Volební kuriozita: Manželé sice žijí spolu, kandidují v místních volbách každý jinde

volbyNeuvěřitelná volební kuriozita: Manželé Veličkovi sice žijí ve společné domácnosti, kandidují ovšem každý v jiné obci.

Sekretář architektonické soutěže Petr Velička kandiduje ve Velkém Meziříčí, kde má i fiktivní trvalý pobyt ve  svém ateliéru, manželka Markéta kandiduje v sousední Oslavici. Volební zákon umožňuje podobné paradoxy, uvedení trvalého pobytu je pouhou formalitou.

Už po volbách mohou zastupitelstva ve Velkém Meziříčí a Oslavici zkoumat faktický trvalý pobyt Petra Veličky: o jeho faktickém trvalém pobytu nemůže být sporu, každý večer jezdí přenocovat za manželkou do Oslavice. Velička provozuje i webový server uskupení „To pravé Meziříčí“ se zvláštní částí nazvanou „chlívek“. Chlívek byl nedávno zrušen (více zde). Velička je pomáhá budovat kult osobnosti lídra Radovana Necida pod heslem „Necid zpátky na radnici!“ (více zde).

Svědectví sousedů z Oslavice o trvalém pobytu Veličky pak může vést až ke ztrátě volitelnosti z moci úřední.

Trvalý pobyt Petra Veličky na adrese  jeho ateliéru ve Velkém Meziříčí je pouze fiktivní, pro potřeby kandidatury v místních volbách ve Velkém Meziříčí. Velička je dvojkou na kandidátce uskupení „To pravé Meziříčí“. Informace o skutečném trvalém pobytu manželů Veličkových v Oslavici je veřejným tajemstvím ve Velkém Meziříčí i Oslavici.

Podmínku trvalého pobytu v obci musí Velička i Veličková splňovat po celou dobu výkonu mandátu. Případná ztráta trvalého pobytu v obci, kde člen zastupitelstva zastává mandát, znamená ztrátu volitelnosti a je důvodem pro vyslovení zániku mandátu.

Pokud by u Petra Veličky jako čerstvě zvoleného člena zastupitelstva města Velké Meziříčí byly pochybnosti o fakticitě trvalého pobytu, mohli by zastupitelé rozhodnout o zániku mandátu. Usnesení zastupitelstva obce o zániku mandátu se neprodleně zašle tomu, kdo je proti takovému usnesení oprávněn domáhat se ochrany u soudu.

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna