Vysočina 50. let: lidovce rozpracovávalo osmadvacet agentů Státní bezpečnosti

Na konci čtyřicátých let vznikly uvnitř lidové strany na Jihlavsku dva základní ideové proudy: směr bývalého poslance Aloise Janáčka a bývalého krajského tajemníka Karla Linharta a druhý směr byl pod vedením dr. Josefa Prokeše a LadislavaKadlece. Rozhodující vliv na lidoveckou politiku měl směr Janáčka a Linharta, který se stavěl proti spolupráci s KSČ. Druhá skupina zastávala taktiku smírného přístupu k uplatňování socialistické politiky a byla ochotna k ústupkům.

Krajský předseda lidové strany Jihlavského kraje v únorových dnech roku 1948 zamítl požadavek KV KSČ na zakládání akčních výborů. Akční výbor lidové strany vznikl až po 25.2.1948 a vyloučil z lidové strany poslance Janáčka, funkcionáře Pártla, Charváta, Linharta, Dvořáka, Štěpánka. Počet členů lidové strany po Únoru 1948 se na Jihlavsku odhadovala Státní bezpečnost na šest set členů. Z bývalých čelných představitelů lidové strany nepřešel do obrozené strany nikdo.

Československá strana lidová

Státní bezpečnost se v padesátých letech zaměřila na snížení vlivu lidové strany na život venkova v Jihlavském kraji. Počet kněží v jihlavském kraji byl úředně snížen z počtu asi tří set na polovinu. Proti členům lidové strany nasadila státní bezpečnost svou agenturu: síť agentů a informátorů.

Státní bezpečnost se v souhrnném hlášení z června 1954 pochlubila nasazením celkem osmadvaceti agentů a uvedla i příklady úspěchů agentury Státní bezpečnosti:

Rudolf Kuba, člen lidové strany v obci Modlíkov (u Žďáru nad Sázavou) sdělil (nevědomky) agentu StB, že je třeba, aby se do MNV nedostal ani jediný komunista, jinak bude pokračovat konfiskace majetku zemědělců. Hostinský a bývalý zemědělec Jan Peček z Modlíkova sdělil zřejmě stejnému agentovi STb, že je třeba organizovat vesnici, aby komunisté byli vyškrtnuti. A že už agituje. Státní bezpečnost začala oba členy lidové strany dál rozpracovávat.

Ve sběrně mléka v Modlíkově nabádal 1.5.1954 zemědělec Peček ostatní zemědělce, aby se neúčastnily žádných schůzí.

Drobný zemědělec František Diviš z obce Blížkovice navštívil rodinu Františka Doležala v Dolních Vilémovicích a snažil se celou rodinu přemluvit, aby nevolili Františka Hloucha, jinak bude v obci JZD. Písmo zemědělce Diviše se Státní bezpečnosti zdálo podobné písmu v letáku proti zakládání JZD.

Na schůzi akčního výboru Národní fronty v obci Hrutov na Třebíčsku nesouhlasil zemědělec Jan Šebesta, aby KSČ měla na společné kandidátce většinu kandidátů. Státní bezpečnost pojala podezření, že zemědělce Šebestu instruovali bývalí lidovci z Hrutova.

Co číst dál? Opatření KS Stb Jihlava proti lidové straně ze dne 4.6.1954

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů