Zastupitelstvo Jihlavy řešilo nejchmurnější vodárenské vize budoucnosti

MIROSLAV MAREŠ

Únorové zastupitelstvo města Jihlavy jednalo o nejchmurnějších vizích vodárenské budoucnosti. V podstatě se zastupitelé dozvěděli o návrhu vodárenské dohody, kterou Občasník stručně zanalyzoval. „Svazek pobírá denně sto šedesát tisíc nájemného z jihlavského majetku,“ informoval zastupitele právník Jihlavy Radek Ondruš. SVAK Jihlavsko žádá vrátit všechny finanční prostředky, které Jihlava „vysoudila“ přes Krajský úřad. „Včetně nákladů exekuce,“ dodal Ondruš.

Spor o nájemné

Částka vodárenského nájemného za trubky Jihlavy je za dva roky od vystoupení Jihlavy ze SVAKu ve výši přes sto milionů korun. „Svazek v podstatě chce, aby Jihlava tuto částku nežalovala a ve Svazku ponechala,“ informoval zastupitele právník Ondruš.

Existence SVAKu v souladu se Zákonem?

Právník Ondruš se krátce dotkl i otázky vzniku a existence Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. „Svazek nikdy nedoložil, že zakladatelské listiny schválila zastupitelstva jednotlivých obcí. Od roku 2009 odmítá předložit jakékoliv informace, které po nich „sošestkou“ (podle Zákona o svobodném přístupu k informacím) žádáme. To znamená: neposkytl jedinou informaci o své činnosti,“ informoval zastupitele právník Ondruš. Právník Jihlavy informoval i o vyvádění finančních prostředků SVAKu do SVKMO.

Cesta trestního řízení?

Právník Ondruš naznačil zastupitelům možnost vymáhat nároky Jihlavy v trestním řízení. „Ve Frýdku-Místku žalují škody ve výši desítek tisíc, v Jihlavě jsou škody ve výši desítek milionů korun. Souvisí to s nečinností orgánů činných v trestním řízení. Nejsme schopni to prolomit. Na jakákoliv oznámení dostáváme odpověď: přezkoumali jsme, nezjistili jsme, odkládáme bez opatření.“ podotkl Ondruš.

„Mohli bychom nechat zavřít předsedu SVAKu. Ale to je nadsázka, pochopitelně,“ reagoval na slova právníka Ondruše zastupitel Ladislav Zadražil (KSČM). Komunistický zastupitel Zadražil vyjádřil přání, aby se obě strany sporu dohodly.

„Dohoda musí být v souladu se Zákonem o obcích a péčí řádného hospodáře. Nejsme schopni donutit Svazek, aby se choval hospodárně,“ odvětil právník Ondruš.

„Svazek jednoznačně svou chybou zmařil Jihlavě FS-II. Investici za deset milionů eur. Jestli Svazek zmaří SZV dostáváme se k miliardové škodě, která by se uhradila exekučně,“ informoval zastupitele právník Ondruš. Současná situace kolem SVAKu vede podle právníka Ondruše k budoucímu rozpadu SVAKu.

Lídr opozice: požádali nás, abychom odešli z Valné hromady

Zastupitelský klub ANO Jihlava se měl zájem účastnit valné hromady SVAK Jihlavsko.Dostali řádnou pozvánku a  zapsali se jako hosté do prezenční listiny. „Následně nás „odchytnul“ pan předseda Fabeš a přemlouval nás, abychom odešli, že bychom mohli ohrozit jednání SVAKu. Ve Svaku jedna ruka neví, co dělá ta druhá,“ informoval zastupitel volební lídr ANO Radek Popelka. Řada starostů členských obcí SVAKu se obrátila krátce po volbách na lídra ANO s žádostí o pomoc při „odblokování“ jednání s Jihlavou. „Personální výměna (ex-primátora Vymazala) měla pomoci odblokovat jednání. Dnes vím, že to tak nebylo. Tímto se panu Vymazalovi veřejně omlouvám, že jsem se mylně domníval, že to je o osobních vztazích, „dodal Popelka.

Náměstek Kalina (KDU-ČSL): mělo být vydáno a vydáno není

Nevydaný vodárenský majetek má vliv na provozování majetku městem Jihlava. „Mělo být vydáno a vydáno není. Budu podoporovat řešení, které bude rychlé,“ prohlásil náměstek Jaromír Kalina (KDU-ČSL).  Vodárenská vyjednávání jsou v gesci primátora, v minulosti ho vedl primátor Vymazal (ODS) a nyní vede jednání primátor Chloupek (ČSSD). „Oni měli předat majetek a nepředali ho. Tam není co řešit,“ prohlásil současný náměstek primátora Jaroslav Vymazal. Dohody se SVAKem se nejdříve dojednaly a pak neuskutečnily. Po volbách zkusili sociální demokraté a lidovci vyjednávat se SVAKem Jihlavsko. „Přeci jenom jsme si říkali, že jsme nové tváře na radnici, tak jsme si to také užili,“ prohlásil náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

Právníci: čekáme na pokyn primátora

Promlčecí lhůta na trestné činy, které by přicházely v úvahu je dvanáct let. „Význam této protikorupční kauzy přesahuje okresní význam. Máme nachystán systém oznámení orgánům dohledu,“ prohlásil právník Ondruš. Právníci čekají na pokyn primátora Jihlavy. „Jak dostaneme pokyn, tak to spouštíme,“ dodal Ondruš. Stavba kanalizace ve městě je podpořena dotací sto milionů korun, podmínkou je vlastnictví stavby po jejím dokončení, jinak by Jihlava musela vrátit dotaci se stoprocentním penále. „Dvě stě milionů korun je poměrně dost,“řekl náměstek Výborný.

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů