Bernard zaujal ochutnávkou nové whisky

Než světlo světa spatří nová whisky, nejméně tři roky zraje v sudech. Po tu dobu se jí říká new make a už tyto „základy“ zkoumají odborníci a posuzují porotci. New make budoucí Whisky Bernard se stal překvapením největší domácí soutěže lihovarů Česká pálenka a ve své kategorii přesvědčivě vyhrál.

„Porotci jeden ze vzorků považovali za vtip. Někteří se domnívali, že organizátor, aby porotu trochu rozhodil nebo pobavil, přidal mezi ostatní jeden vzorek ze Skotska, který se vymykal. K našemu velkému potěšení to byl náš new make Whisky Bernard,“ vypráví Jiří Syrovátka, mistr biolihovaru Zámecké sady Chrámce, kde budoucí whisky vznikla.

Překvapení bylo o to větší, že vítězný vzorek byl úplně čerstvý. „Vypálil jsem ho dva týdny před soutěží, v dřevěném sudu nebyl ani okamžik, přesto získal vyšší hodnocení než vzorky, které zrají třeba už i téměř tři roky,“ doplnil Jiří Syrovátka.

„Mám napito hodně skotských new make a tento se mezi ně může směle zařadit. Jde o parádní destilát skotského střihu. Na tuto whisky se můžeme těšit,“ vyslovil svůj názor na new make Bernard jeden z porotců, renomovaný znalec whisky a majitel whisky studovny Whisky&Kilt Václav Rout.

Sudy s pálenkou jsou uloženy ve sklepech chrámeckého lihovaru. Patero nových sudů o objemu 225 litrů je vyrobeno v Portugalsku z amerického dubu. Kapacity sudů nelze využít naplno, pro lepší zrání je třeba nechat uvnitř i vzduch. Obsah se v průběhu zrání odpařuje, jde o tzv. andělskou daň, kdy nápoje ubývá, ale získává na kvalitě. „Kdy pálenku nalahvujeme a dáme na trh, je nyní těžké odhadovat. Ale bude to nejdříve za několik let,“ předpokládá Tomáš Lipták, marketingový ředitel pivovaru.

V biolihovaru Zámecké sady v Českém středohoří vzniká od roku 2020 pro Rodinný pivovar Bernard pivní pálenka, letos zde vypálili i první várku budoucí Whisky Bernard. Ta vzniká z tzv. sladového vína, pro jeho výrobu Rodinný pivovar Bernard používá kvalitní humnový slad z vlastní sladovny v Rajhradě u Brna. První várka new make na svůj čas čeká ve třech 190litrových sudech z amerického dubu, ve kterých již zrál americký bourbon. Whisky Bernard bude tzv. single malt, tedy sladová whisky z jedné šarže, nebo dokonce jen z jediného sudu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů