VÍME PRVNÍ: Jihlava připravuje přijetí křesťanských uprchlíků z Iráku

fbMetropole Vysočiny se začala intenzivně připravovat na vytvoření podmínek pro přijetí křesťanských uprchlíků z Iráku. Krátce před vánočními svátky rozhodla vláda České republiky o přesídlení 153 osob, které utíkají z území Iráku před Islámským státem. Podle informací Občasníku některé z 37 iráckých rodin  zamíří do Jihlavy.  Krátce před vánočními svátky se na jihlavské radnici konalo jednání o vytvoření podmínek pro přijetí těchto osob. Předběžně se příjezd rodin uprchlíků z Iráku do Jihlavy očekává v lednu až březnu letošního roku.

„Uprchlické rodiny s dětmi mi nevadí, něco jiného jsou samostatní mladí muži. Ti ať zůstanou doma,“ řekla opoziční zastupitelka Jana Mayerová (ANO).

„Pokud to nejsou ekonomičtí uprchlíci a potřebují pomoc a budou se integrovat tak proč jim nepomoci,“ uvažoval člen jihlavské ČSSD Aleš Urban.

„Uvidím, kolik z nich opravdu připutuje do Jihlavy. Ale jejich počet stěží rozpozná běžný občan, pokud je média neupozorní. Rád pomohu pokud bude potřeba,“ uvažoval předseda KDU-ČSL Jihlavsko Petr Piáček.

„Je dobře, že ukazujeme lidskou tvář českého národa a solidaritu vůči svým bližním – jsme přeci lidi. Abychom však předešli excesům, které známe například z Německa, musíme zajistit takové podmínky, které pomohou k plnohodnotné integraci přicházejících rodin a radnice musí také myslet na bezpečnost občanů města i Kraje Vysočina,“ řekl místopředseda vysočinské TOP09 Reda Ifrah.

„Projekty přesídlení křesťanských rodin ohrožených na životě v jejich domovinách plně podporuji. V zemích Blízkého východu jako Irák a Sýrie jsou prastaré křesťanské komunity systematicky vyhlazovány. Je naší povinností pomoci. Jsem navíc přesvědčen, že při zapojení místních farností do integračního procesu a rozprostření rodin po celé ČR, nehrozí žádné problémy s jejich začleněním do společnosti. Pokud by to bylo účelné, rád pomohu i osobně,“ prohlásil předseda jihlavské TOP09 Kryštof Kothbauer.

„Pokud se jedná o pronásledované křesťanské rodiny, na rozdíl od ekonomických imigrantů se dá předpokládat, že budou za poskytnutý azyl vděční a budou mít velkou snahu se co nejlépe integrovat a přizpůsobit. Navíc určitě budou pod drobnohledem veřejnosti i úřadů. Ve finále by tak s nimi mohlo být lepší soužití, než s některými stávajícími obyvateli Jihlavy,“ uvedl poslanec Martin Lank (Úsvit-Národní koalice).

Podrobnosti zjišťujeme.

Neziskové organizace informace Občasníku potvrdily ve zvláštní zprávě (podrobnosti zde).

fb

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů