Četnictvo v Pelhřimově: první byla garda

Úřední dokumenty ukryté v hlubinách ministerských archivů v sobě nesou dávno zapomenutou regionální historii. Mimořádnou historickou hodnotu pak mají dokumenty vedené ve stylu kronik, kde jsou zaznamenány nejdůležitější místní události.

Před rokem 1918 jsou vedeny v německém jazyce, po vzniku republiky a zavedení češtiny jako úředního jazyka jsou vedeny v českém jazyce.

Díky laskavému překladu Václava Nečady se můžeme začíst po popisu událostí spojených se vznikem četnictva v Pelhřimově (překlad 1 strany A4 z německy psaného dokumentu:

Do roku 1850 trval v Pelhřimově magistrát, který projednával jak civilní tak také politické záležitosti. Orgány magistrátu byly složeny ze starosty Kučery, pak ze zkoušených radů Rota, Sequense a Moravce. 1848-1849. Byla utvořena národní garda v síle 200 mužů z nich 120 bylo ozbrojeno- Velitel (kommmandant) gardy byl major pak byli ještě dva Hauptleute, 21 Oberleutnante, 2 Leutnante, 2 rotmistři(Feldwebel) a 16 poddůstojníků (unteroffizieren). Protektorem gardy byl hrabě Waldstein z Poroseče – Vobořišť. – Garda držela stráž (wachposten) na náměstí (Ringplatze), exercírovala, dělala vojenská cvičení v okolí Pelhřimova. Jiné určení/poslání něměla mít.

(Rok) 1849 –  Široko nejvyšší (allerhöchsten) rozhodnutím povolil od 8. června jeho c. a k. apoštolský majetsát císař Franz Josef I. zřízení četnictva pro celý rozsah/ obvod rakouského císařství.

(Rok) 1850 –  18. ledna byl sankcionován ucelený zákon o četnictvu. Podle tohoto zákona bylo četnicvo jako vojensky (militaristicky) organizované strážné těleso (wachkörper).

Co číst dál?

Akce „Protest“(1976): Státní bezpečnost hledala příznivce Palachova klubu

„Případ Fleissner“: Levný raketový motor za politický azyl v ČSSR

Košetice: přistání aeroplánu (1913) způsobilo seběhnutí lidu

 

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů