Akce „Protest“(1976): Státní bezpečnost hledala příznivce Palachova klubu

MIROSLAV MAREŠ

Rozsáhlá celostátní kontrola občanských průkazů mládeže před XV. sjezdem KSČ byla ve skutečnosti hledáním příznivců myšlenek Jana Palacha. Jako forma protestu proti normalizaci se mezi mládeží šířilo natrhování stránek občanského průkazu. Natržená stránka číslo 18 měla být poznávacím znamením příznivce Palachova klubu,  natržená stránka číslo 19 pak příznivce organizace „Junta“. K natrhování občanských průkazů mělo docházet hlavně v krajích Hradec Králové (východní Čechy), Brno (Jihomoravský kraj) a České Budějovice (Jihočeský kraj).

Plošnou kontrolou občanských průkazů mládeže se Státní bezpečnost zřejmě snažila získat přehled o počtech příznivců Palachova klubu a připravit vhodná protiopatření.

V okrese Pelhřimov Státní bezpečnost úkolovala agenturní a důvěrnickou síť na středních školách a odborných učilištích s cílem zjistit organizátory protestní akce a návodce. Občanské průkazy žáků a studentů měly být soustředěny ke kontrole pod vhodnou legendou, aby nebyl vyzrazen důvod akce.

Před veřejností měla být dodržována utajenost celé akce „Protest“, aby nedošlo ke zhoršení veřejného mínění.

Pod vhodnou legendou měla být mládež zvána na různé státní úřady (vojenská správa, národní výbory, zdravotní střediska) s cílem provedení kontroly občanského průkazu.

Občanské průkazy (zejména ty poškozené na stranách 18 a 19) měly být odebírány (pod pokutou 100 Kčs). Poškozené občanské průkazy neměly být znehodnoceny a skartovány, ale zasílány na Státní bezpečnost.

Akce „Protest“ se na okrese Pelhřimov rozběhla od 24.3. do 28.3.1976. Souhrnné hlášení mělo být předloženo „do Prahy“ v termínu do 4.4.1976. Instruktáž příslušníků VB ke kontrole občanských průkazů proběhla dne 23.3.1976 .

V Pelhřimově byl kontrolován hotel Slávie (25.3.1976 od 20h do 23.30h), ukončení lyžařské sezóny (Sady od 16h do 22h dne 26.3. 1976), taneční zábava v klubu Máj (od 19h do půlnoci dne 28.3.1976), zábava ve Starém Pelhřimově (3.4.1976 od 20h do 02h).

V Pelhřimově byly kontrolovány občanské průkazy učňů a studentů střední školy, odborného učiliště a průmyslové školy. V Žirovnici na internátu knoflíkářského učiliště, v Kamenici nad Lipou na střední škole a odborném učilišti i na zvláštní škole v Černovicích. V Pacově na střední škole, v Humpolci na střední škole, odborném učilišti a dívčí škole.

Celkem bylo při akci „Protest“ na pelhřimovském okrese zkontrolováno 1.704 občanských průkazů školní mládeže. Dva občanské průkazy splňovaly náznaky sympatií jejich držitelů směrem k Palachovu klubu.

.

.

Žádné odpovědi

Odpovědět

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Plastová okna