Dotovaní domovníci v Jihlavě končí

Ministerstvo vnitra oznámilo, že letos nevypíše dotační program na podporu prevence kriminality. Skončí tak podpora domovníků. Jihlava od února projekt přeruší. Asistenti prevence kriminality při Městské policii Jihlava ale budou pokračovat. Příspěvek obsahuje audio pro rozhlasové stanice.

Konec domovníků

Projekt na podporu domovníků v problematických lokalitách, jehož cílem bylo ušetřit peníze za opravy domů po neshodách s nájemníky, se Jihlava rozhodla po půlročním testování prozatím přerušit.

„Nebudeme pokračovat v projektu, když ho nemáme z čeho zaplatit, asistenti prevence kriminality se ale u městské policie velmi osvědčili a byla by škoda zastavit i jejich fungování,“ řekl jihlavský radní pro oblast sociálních věcí Daniel Škarka.

Podle jeho slov se předpokládá podpora asistentů z programů Evropské unie, proto chce město dočasné období bez dotačních peněz překlenout z vlastních prostředků. „Také v případě domovníků se snad k podpoře vrátíme, protože jakmile se objeví nějaký dotační zdroj, tak bychom jejich činnost chtěli obnovit.“ doplnil Škarka.

V rámci pilotního projektu „Domovník preventista – 2021“ platila Jihlava od léta 2021 dva domovníky, kteří dohlíželi na dodržování pořádku ve dvou bytových domech města na ulici Komenského a v ulici Malátova a v jejich okolí.

„Komunikovali s nájemníky a tím předcházeli trestné činnosti a přestupkovému jednání. Působili preventivně i proti sociálně patologickým jevům,“ uvedl Daniel Škarka.

Činnost asistentů prevence kriminality v Jihlavě byla zahájena v květnu 2020 a asistenti tak mají za sebou už více než jeden a půl roku úspěšné práce. Pomáhají nejen městské ale i státní policii s dohledem na bezpečnost v centru města a svými preventivními kroky přispívají ke snižování výskytu trestných činů. Monitorují veřejný pořádek a budují důvěru uvnitř komunity osob žijících v problémových lokalitách.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů