Evropským stromem roku je borovice z Chudobína

Vítězem prestižní evropské ankety strom roku je borovice z Chudobína na Vysočině. Rozhodli o tom hlasováním účastníci veřejné ankety.

Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže.

Nejstarší dochovaný záznam o Chudobíně je ze 14. století, konkrétně z roku 1384, kdy se uvádí jeho jméno v podobě Chudowin. Jméno pochází z osobního jména Chudoba. Dne 15. dubna 1920 došlo k odloučení od Dalečína a Chudobín získal statut samostatné politické obce. Prvním starostou se stal Rudolf Trapl st., který v této funkci působil osm let. Od roku 1947 začalo postupně docházet ke stěhování prvních rodin v souvislosti s dostavbou vodní nádrže Vír. V roce 1955 zanikla existence chudobínské samosprávy a na krátkou dobu došlo ke sloučení s MNV v Dalečíně.Krajský národní výbor v Brně usnesením ze dne 20. září 1957 zrušil obec Chudobín s účinností od 1. května 1957, kdy došlo i k jejímu faktickému zatopení vodami vodní nádrže Vír.

Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle. To místní nejspíš poslouchali silné větry vanoucí svrateckým údolím.

Chudobínská borovice je nejen významným orientačním bodem, ale i působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka .

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů