Finanční konsolidace zastaví růst ceny vody na Žďársku

KaždorSVAK Žďárskooční pravidelné zdražování vody pro obyvatelstvo na Žďársku patrně skončí. Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko se chystá požádat o povolení finanční konsolidace. „Minimálně bychom chtěli růst ceny vody razantně přibrzdit,“ prohlásila předsedkyně SVAK Žďársko Dagmar Zvěřinová.

Použití evropských dotací v sobě nese i povinnost každoročního růstu ceny vodného a stočného až o pět procent. Na Žďársku naposledy vzrostla cena vodného a stočného o dvě a půl procenta.

SVAK Žďársko už zahájil první kroky k provedení finanční konsolidace ve formě zadání finanční analýzy. „Pokud to půjde dobře, budeme znát výsledek v březnu,“ dodala Zvěřinová.

„Jako zástupce místních samospráv nás štve každoroční zdražování vody ke kterému je jediný důvod – použití evropských prostředků. Tlačíme na snižování ceny vody a konsolidace by k tomu mohla přispět,“ řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD).

„Cenový diktát zdražování vody pro občany Žďáru nad Sázavou mě mrzí, snížení ceny slibovala zastupitelka Zvěřinová už před dvěma lety. Jsem rád, když se najde nástroj na snížení růstu vody,“ prohlásil místostarosta Žďáru Josef Klement (KDU-ČSL).

„Město Žďár nad Sázavou hodnotí kladně veškeré kroky, které by mohly vést k tomu, že dojde k ukončení režimu, kdy nás použití evropských dotací ze strany SVAK zavazuje ke každoročnímu růstu ceny vody. V rámci předsednictva SVAK jsme navrhovali, aby bylo zahájeno jednání o případném změkčení podmínek. Pevně věřím, že tedy najdeme rozumné řešení, které sníží zátěž na peněženky občanů. Současná cena vody je nyní na úrovni, která umožňuje generování dostatečných zdrojů pro odpovědnou správu a rozvoj společné vodovodní a kanalizační sítě a není tak, mimo výše zmíněný závazek, další důvod pro její zvyšování,“ dodal starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

Stanoviska žďárských politiků zjišťujeme.

 

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů