Beke (ODS): Aktivovali jsme další kroky odpovídající nabídkové ceně arény

Po otevření obálek s nabídkami stavebních firem rapidně vzrostl zájem veřejnosti o další kroky Jihlavy jako investora Horácké multifunkční arény. Manažer výstavby arény a radní města David Beke na otázky Občasníku zaslal vyjádření k dalšímu postupu města.

-Jaký plánujete další postup Jihlavy jako investora arény pro nejbližší dny a týdny v srpnu 2022?

Dnem otevření obálek jsme začali s náměstkem primátorky Petrem Ryškou a celým týmem, který projekt arény připravuje velmi intenzivně realizovat kroky vedoucí k nalezení řešení, které umožní stavbu realizovat, to je pořád priorita. Tyto kroky jsme měli v hlavě připravené a dle částky, která se objevila v obálkách jsme je aktivovali a pracujeme na nich.

-Proč jste o konkrétních krocích neřekli široké veřejnosti dříve?

Nebylo by to vhodné zejména směrem ke stavebním firmám jako zhotovitelům veřejné zakázky. Naším hlavním tlakem na ně bylo maximální otevření soutěžního trhu a snaha dostat co nejlepší nabídku.

-Můžete naznačit jaké konkrétní kroky tedy nyní činíte?

Chápu, že i vzhledem nějaké strategii není možné je zcela konkretizovat, ale aspoň naznačte. Už jsem v tiskové zprávě řekl, že budeme dělat kroky k získání více finančních zdrojů. Tedy oslovili jsme soukromý sektor s nabídkou do projektu vstoupit. Upřímně je třeba říci, že zejména energetická situace s portfoliem firem, které by mohly do projektu přispět velmi zatřásla a musíme se dívat nyní i do jiných segmentů než by tomu bylo vloni. Nejsme vševědoucí a pokud jsme se neozvali právě vaší firmě, a máte zájem přispět, určitě se ozvěte. Ve spolupráci s ekonomických odborem pracujme na aktualizaci úvěrových možností města. Tedy zda je možné a bezpečné ještě navýšit úvěr města na tuto akci. Nyní je závazek 600 milionů korun. Hledáme i cesty k získání dalších zdrojů, například i z veřejných rozpočtů. Již druhý srpnový týden se sejde hodnotící komise a zahájí na svém prvním jednání tzv. ověřovací fázi, ze které vzejde doporučení pro město, která nabídka je nejvýhodnější dle parametrů, které jsou v zadávacím řízení stanoveny. Tedy 95% cena díla a 5% kvalita realizačního týmu. Informovali jsme o aktuální situaci poskytovatele dotací, tedy zástupce kraje, a Národní sportovní agenturu. Zkoumáme nabídky a vyhodnocujeme, zda nárůsty cen se objevili v položkách, kde jsme to předpokládali nebo zda se v nabídkách nachází nějaká překvapení. Výsledek této práce může mít dopad do variant dalších kroků.

-Jste příznivcem výstavby arény, přeprojektování na levnější arénu nebo jednoduchých oprav starého zimního stadionu?

Rád bych čtyřletou práci mnoha lidí dotáhl do zdárného konce. Myslím si, že nabídnutá cena není za hranicí možného a že má smysl činit kroky k realizaci. Pozitivní dopady do města i celého regionu zcela jednoznačně převažují i jak vyplývá z nezávislé analýzy České spořitelny. Arény by měla za dvacet let svého provozu (včetně výstavby) přinést do regionu přes 25 miliard korun a přes 20 tisíc pracovních příležitostí. Touto optikou se zlehčeně řečeno skoro jedno jestli aréna má stát 1,5 nebo 2 miliardy. Je to těžké ty peníze najít dnes, ale z pohledu historie to bude vypadat jako banální problém.

Pokud jde o přeprojektování, my jsme už loni stavbu ve zběsilém tempu přeprojektovali a výrazně zlevnili, protože jsme reagovali na situaci na stavebním trhu. Museli jsme také aktualizovat stavební povolení, což není vůbec jednoduchý a automatický proces. Hypoteticky bychom se po analýze nabídek mohli k této variantě vrátit. Je však otázka, co a v jakém rozsahu by bylo navrženo předělat. Kdo za kolik a v jakém čase by to udělal. Já odhaduji miliony korun za projekty a minimáně dalšího ¾ roku. Je zde také možnost toto přenést hypoteticky částečně na zhotovitele, ale celý proces by rychlejší nebyl a je otázka jaký výsledek bychom následně dostali. Má to taky i některé právní překážky.

Pokud jde o opravy, tam to vnímám jako výměnu srdce u 95 letého pacienta. I riskantní Operace se může podařit, ale velmi rychle mohou selhat jiné orgány. Horácký stadion je prostě jako starý člověk.

-O čem plánujete nechat rozhodnout zastupitele na mimořádném jednání na konci srpna?

Budeme je informovat o krocích, které proběhly a probíhají a budeme s nimi celou situaci probírat. Nepředpokládám, že by došlo 23.8. k nějakému zásadnímu rozhodnutí, ale je důležité, aby měli zastupitelé dostatek informací a měli jsme prostor k diskusi.

-Jak probíhá shánění chybějících peněz pro výstavbu arény?

Tak není to jednoduché samozřejmě. Člověk využívá zejména kontakty, které v životě nasbíral a nyní mohou pomoci otevřít dveře a vůbec se dostat k někomu, kdo je kompetentní o něčem takovém vůbec přemýšlet nebo rozhodovat. Tedy jsou to buď vrcholoví manažeři nebo přímo majitelé firem, které je potřeba oslovit, zda vidí nějakou možnost podpory. V malých částkách si dovedu představit, že může jít o podporu bez velkých podmínek u velkých peněz by to bylo naivní si myslet, že zaklepete a řeknete dejte mi 500milionů jen tak. Každá firma má jiné obchodní cíle a zájmy a bude vidět tu příležitost někde jinde a i v jiném finančním objemu. Pořád se ovšem pohybujeme ve veřejném sektoru a i pokud najdeme partnera, který by projekt výrazně podpořil, musíme jeho „požadavky“ na město či arénu soutěžit v souladu se zákonem.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů