První odezvy a reakce na stavební nabídky Horácké arény v Jihlavě

Cenové nabídky na stavbu Horácké multifunkční arény (HMA) se pohybují v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Protože jsou nabízené ceny vyšší než částka, se kterou město původně počítalo, musí zastupitelé v následujících měsících rozhodnout o dalším postupu.

V politických kuloárech začala fáze přemýšlení o dalším postupu. První reakce jsou velmi rozpačité:

„Bohužel Jihlava srdcem nemá kouzelnou hůlku, kterou by sehnala chybějící peníze. Považuji za naprosto tristní, pokud vedení města v okamžiku, kdy vědělo o situaci, jaká ve stavebnictví panuje nezačalo připravovat plán, co dělat, pokud vysoutěžená cena výstavby arény bude vyšší než finanční možnosti. Kdybych byl současným jihlavských zastupitelem, tak bych nevěděl, jak dál. Jedním rozhodnutím bych naštval ty, kteří nechtějí zadlužování města a krácení příštích investic. Pokud nebudu pro výstavbu arény, tak naštvu příznivce hokeje,“ uvedl zakladatel sdružení Jihlava srdcem a právník Jaroslav Homolka.

„Nabídky jsou v rozmezí, které se dalo čekat. Neumím si představit, kde město sežene chybějící peníze. Současná koalice pokud nesežene peníze, tak se ocitáme o osm let zpátky, na začátku plánování rekonstrukce zimního stadionu,“ řekl bývalý primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD).

„Tak prozatím neznáme jasné parametry všech zdrojů financování a soutěž není vyhodnocena – známe pouze okruh soutěžících a jejich cenové nabídky. Nepochybně dojde ještě k posuzování jednotlivých nabídek, jejich přiměřenosti a plnohodnotného obsahu. V praxi takové posuzování trvá nějaký čas. Každopádně my pracujeme s legitimně schváleným usnesením krajského zastupitelstva a prozatím nejsou podklady pro jeho možnou úpravu,“ řekl předseda Starostů a Nezávislých (STAN) Vysočina Lukáš Vlček.

“ Jako zastupitel města Jihlavy říkám, že se musíme pokusit nalézt řešení, které realizaci výstavby nové arény nezastaví. Vím, že to přichází v ten nejméně vhodný čas, ale pokud nenajdeme řešení teď, obávám se, že už nový stadion nikdy nepostavíme a to by byla velká škoda,“ řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

„Financování projektu Horácké multifunkční arény bylo, pokud se nemýlím, dost diskutováno nejen na úrovni města, ale i kraje. Pokud se nyní dozvídáme, že ani prostředky města, kraje a státu nestačí, je potřeba zjistit, kde vznikla chyba. Je možné, že k navýšení došlo vlivem rostoucích cen stavebních materiálů, ale i všeho ostatního. Možná byla podceněna příprava. Možná je to kombinace více faktorů. Jako právník se domnívám, že jednou z cest může být i otázka, zda nezměnit způsob výběru dodavatele. Hokej je s Jihlavou spojen a je zde tradicí. Rád se s věcí seznámím podrobněji a například z hlediska volby zadávacího řízení mohu pomoci hledat řešení. Vedle toho bych rád zjistil, jaký je ekonomický plán projektu do budoucna. Nemohu jít bez znalosti podrobností do detailu. To by odporovalo tomu, co považuji za nejzásadnější – spravovat věci veřejné skutečně odborně a odpovědně. Podporu sportu ale považuji za velice důležitou. Nejen v Jihlavě, ale v celém kraji,“ řekl kandidát na senátora Jihlavska Tomáš Nielsen.

Průběžně aktualizujeme.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů