Politická zkouška krajských zastupitelů Vysočiny: Moravané jsou menšina nebo společenství?

logo Obcasnik.euKrajské zastupitele kraje Vysočina čeká politická zkouška: rozhodnou jestli jsou Moravané na Vysočině národnostní menšinou nebo národnostním společenstvím. Pokud zastupitelé Kraje Vysočina rozhodnou o zřízení Výboru pro národnostní menšiny na návrh aktivistů moravské národnosti (více zde), pak de facto prohlásí moravskou národnost za menšinu na Vysočině.

Národnostní menšinu definuje zákon jako „společenství občanů České republiky žijících na území současné České republiky, kteří se odlišují od ostatních občanů zpravidla společným etnickým původem, jazykem, kulturou a tradicemi, tvoří početní menšinu obyvatelstva a zároveň projevují vůli být považováni za národnostní menšinu za účelem společného úsilí o zachování a rozvoj vlastní svébytnosti, jazyka a kultury a zároveň za účelem vyjádření a ochrany zájmů jejich společenství, které se historicky utvořilo“.

Zvláštní postavení mezi národnostními menšinami patří židovské komunitě, jejíž příslušníci v České republice se však nevymezují jako národnostní menšina, ale jako náboženské a kulturní společenství.  Podobně lze vnímat i Moravany jako kulturní společenství občanů České republiky.

Preambule Ústavy České republiky říká: „My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé,odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku.“

Výklad preambule Ústavy České republiky může naznačovat definici moravské národnosti jako kulturního společenství občanů České republiky, která se neprávem snaží získat statusu zacházení a práv národnostní menšiny.

Zastupitele kraje Vysočina v každém případě čeká na nejbližším jednání krajského zkouška politické vůle a postoje k zákonům České republiky.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů