Výlety s Občasníkem: za pohádkovým frňákovníkem a pramenem Dyje

Místo jako z Werichovy pohádky Tři veteráni najdeme u pramene Moravské Dyje mezi Třeští a Pavlovem na Jihlavsku. Nedaleko obce Panenská Rozsíčka vedle pramene s pitnou vodou roste i pohádkový frňákovník.

Frňákovník je ve filmu Tři veteráni zakrslá jabloň, jejíž plody po pozření prodlužují enormně nos. Skřítci hlídají strom frňákovníku. Tři veteráni dostanou od skřítků jablka z frňákovníku i s protilátkou, hruštičkami, které neutralizují efekt frňákovníku.

Moravská Dyje pramení asi 4 km jihovýchodně od Třeště ve výšce 635 m n.m. Teče jižním směrem, protéká okolo Telče a Dačicemi a na území Rakouska se u Raabsu spojuje s Rakouskou Dyjí. Její tok je dlouhý 68 km. Odvodňuje území o rozloze 630 km čtverečních.

V roce 1982 upravili členové Českého svazu ochránců přírody v Třešti prameny Dyje a 9.května se zde uskutečnila za účasti více než pěti stovek diváků slavnost otvírání studánek.

Ochránci vysázeli podél toku Dyje více než dvanáct set stromků. Při slavnosti byla u pramenu odhalena plastika Jarní studánka, dílo třešťského rodáka ak.sochaře Jaroslava Krechlera. Dnešní soška u pramene je kopií původní plastiky, která je uložena v třešťském muzeu. Tato soška spolu s plastikou modrobílého stromu „Zrození“ tvoří 1.zastavení tzv. Kristkovy podyjské glyptotéky, která vyprovází právě řeku Moravskou Dyji na její pouti. Plastika stromu vztyčená na jaře 2007 symbolizuje splynutí elementů voda a vzduch.

Pramen Moravské Dyje je ideálním cílem pro rodinný výlet. Když děti necháte hledat pohádkové skřítky (určitě musí být někde poblíž jenom je najít), odpočinete si na lavičkách přímo u pramene. Hrníčky stylově pověšené na nedalekém stromě přímo vybízejí k občerstvení.

Na Vysočině si můžete udělat i výlet do Pařezové chaloupky proslavené skřítky Křemílkem a Vochomůrkou (více zde).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů