(FOTO) Igráček vzdává hold osobnostem Žďáru nad Sázavou

Legendární hračka Igráček dostane podobu dvou historických osobností: architekta Santiniho a opata Vejmluvy. Oba světově proslavili Žďár nad Sázavou stavbou kláštera Zelená hora.

Díky vzájemnému porozumění a podobným výtvarným představám opata Vejmluvy a Jana Santiniho se žďárský klášter stal ohniskem takzvané barokní gotiky, svérázného stylu význačného umělce, v jehož středu leží Santinim barokně přestavěný klášterní areál s monumentální prelaturou, poněkud strozší budovou Šlechtické akademie, jemně profilovanou fasádou koníren, hospodářským dvorem Lyrou na půdorysu připomínajícím tento hudební nástroj, morovým Dolním hřbitovem ve tvaru trojlistu (po pozdějších úpravách byl půdorys změněn), barokizovaným gotickým kostelem Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše, odsvěcenou a jako penzion upravenou kaplí svaté Markéty a konečně barokně-gotickým poutním kostelem svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, vybudovaném na půdorysu pěticípé hvězdy s ambity (památka UNESCO).

Igráček je hračka ve formě malé plastové figurky nejčastěji lidské postavy, která se vyrábí od roku 1976 a představuje nejrůznorodější lidské činnosti. Igráčky vyráběla firma IGRA Praha, autory postaviček jsou tehdejší návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová.Od roku 2010 hračku vyrábí firma Efko z Nového Veselí.

Hračka byla velmi oblíbená v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku, kde nebyly k dostání originální postavičky Playmobil. Vyráběn byl v různých možných variacích, a to buď jako samostatná postava vykonávající nějaké povolání (policista, hasič, doktor, zdravotní sestra, opravář, atd.) nebo i s doprovodnými postavami zvířat (kůň) i složitějšími nástroji (povoz, atd.).

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Grafickou podobu zajistil WebRex s.r.o.
 
Výroba www stránek a eshopů